Субота, 02 грудня 2017 19:07

У Галицькій ЦБ відбулася репрезентація книги про голод 1946-1947 рр. на Прикарпатті

29 листопада 2017 р. в Галицькій центральній бібліотеці відбулася репрезентація Книги скорботи, пам’яті і шани України "Голод на Прикарпатті (1946-1947): Івано-Франківська область", яка вийшла у 2016 р. в місті Івано-Франківську.

У заході взяли участь працівники бібліотеки та науковці Національного заповідника "Давній Галич", а також долучились учні 5 (9) класу Галицької гімназії (класний керівник Данів Оксана Степанівна).

Насамперед присутні вшанували пам’ять людей, які загинули у 1946-1947 рр. від голодної смерті.

Бібліотекар  читального залу Галина Петраш розповіла присутнім про післявоєнну розруху і посуху в  Україні навесні і влітку 1946 р., що і призвело до голоду 1946-1947 рр.

Далі завідувач науково-дослідного відділу Марія Костик проаналізувала журналістські розслідування архівних документів щодо хлібозаготівель, боротьби з сільськими господарями, які мали в приватній власності немалі земельні ділянки, а також примусове створення колгоспів, яке проводила радянська влада на території УРСР. Це і стало основною причиною голоду в Україні і зокрема на Прикарпатті. Внаслідок цих заходів у 16-ти східних , в Ізмаїльській та Чернівецькій областях УРСР в 1946 р. померло 282 тис., а в 1947 р. – понад 528 тис. осіб.

Завідувач інформаційно-видавничого відділу Любов Бойко розповіла, як люди на Рогатинщині вчилися виживати у голодні роки. Вони збирали і використовували в їжу недозрілі пшеничні зерна, заячу капусту, лободу, кропиву, недоспілі овочі, фрукти, квасолю. З кісток тварин варили мило. Дітям шили шкільні форм із домотканого полотна, яке  фарбували в синій колір у відварі ягід бузини.

 Тетяна Гусак, заступник директора Галицької ЦБС по роботі  з дітьми, озвучила спогади людей про голод на Прикарпатті й про те, як розстрілювали навіть дітей, які на колгоспному полі хотіли знайти після збору врожаю кілька картоплин чи інших овочів, щоб не вмерти від голодної смерті.

Бібліотекарі Марія Венгрин та Богдана Кривоніс проаналізували втрати під час голоду в 1946-1947рр. у Городенківському, Галицькому та Верховинському районах.

Виступаючі побажали дітям щасливого дитинства, добре навчатися в школі і щоб в майбутньому не повторювалися такі страшні події. Зокрема, активна читачка Марія Сохан висловила сподівання, що трагічні сторінки нашої історії стануть уроком для прийдешніх поколінь.

Джерело: НЗ "Давній Галич", Марія Костик

Прочитано 197 раз
  • Увійдіть, щоб залишити коментар
    jtemplate.ru - free extensions Joomla