Субота, 17 вересня 2016 22:45

Пам'ятник Данилу Галицькому

22 вересня 1998 року у день святкування 1100-літнього ювілею Галича в центрі міста на майдані Різдва (неподалік церкви Різдва Христового) був встановлений пам'ятник Данилу Галицькому в Галичі.

Авторами пам'ятника є львівські митці — скульптор О. Пилєв та архітектор О. Чамара зі Львова.

Композиція пам'ятника складається з гранітного постаменту загальною висотою 3,5 м, на якому встановлена бронзова статуя вершника висотою 4.2 м. Данило Романович зображений на коні з відведеною назад правою рукою з мечем. Пам'ятник проглядається з усіх боків.

Місце для пам'ятника було обрано не випадково. Історики вважають, що ця площа Галича та квартали довкола з'явилися саме з ініціативи князя Данила, для іноземних, перш за все німецьких, купців, організованих у громаду за «магдебурзьким правом». Скульптори старалися показати в цьому образі князя-переможця, який 1238 року, здолавши боярську опозицію, в'їхав у Галич та об'єднав знову воєдино галицькі та волинські землі.

Пам`ятник Данилу Галицькому — одна з найголовніших визначних пам`яток міста, адже ім`я князя глибоко переплелося з історією Галича.

Данило Галицький (1201-1264 pp.) — політичний і державний діяч, будівничий Галицько-Волинської держави, дипломат і полководець. Данило був старшим сином галицько-волинського князя Романа Мстиславича. Після смерті князя Романа (1205 р.), скориставшись малоліттям його синів, а також сварками між князями та боярами, польські й угорські феодали захопили Галичину. Але з часом княжичі розпочали тривалу боротьбу за батьківську спадщину. Для того щоб «зібрати до купи» володіння батька, спочатку Волинь (1221 p.), а потім м. Галич і частину Галичини (1238 р.), Данилу Романовичу, названому Галицьким, знадобилося 40 років. Тільки у 1245 р. після перемоги над польсько-угорськими військами під Ярославом, він остаточно повернув собі всю Галичину. Він спорудив фортеці у Кам'янці-Литовському, Бересті, Біланові, Кам'янці Подільському, Хотині, поставив там своїх посадників і військові залоги. Данило Романович збудував нове місто — Львів, який назвав ім'ям свого сина Лева. Завдяки мудрій державній політиці Данило Романович все ж зумів зберегти свою державу від знищення монголо-татарами. Незважаючи на певну залежність, він фактично не підкорився владі Золотої Орди. У 1253 р. Римський Папа Інокентій IV надав Данилу Галицькому королівський титул. У 1245-1264 pp. Данило Романович був повновладним господарем Галицько-волинської держави. Помер перший український король в 1264 р. у своїй новій столиці Холмі, яку він збудував (нині територія Польщі).

Прочитано 7075 раз

Усі права на авторські матеріали належать сайту Галич давній сучасний.
Будь-яке використання матеріалів сайту можливе лише за умови посилання на сайт Галич давній сучасний, а при передруку в інтернеті –
з активним гіперпосиланням на galych.com.ua.
© 2020 Галич давній сучасний
joomla3x