Понеділок, 19 вересня 2016 08:52

Церква св. Дмитра

Церква св. Димитрія має свою давню історію, про яку знають і не всі галичани.

Околиця греко-католицької парафії м. Галича колись мала назву Оболонь. У жовтні 1405 р. з дозволу короля Ягайла до міста була приєднана дана територія, тобто Галичу були даровані пасовиська. 

Лан Оболоні переважно був неужитком, зарослим частково лозиною, що простягався від гирла Лукви до мосту на Дністрі. 

Надання офіційного статусу міста території на лівобережжі Дністра стало сприятливою умовою для початку інтенсивної розбудови. Забудова проводилась на віддалі від ріки, щоб часті повені не руйнували будівлі, хоча все-таки розливи ріки Дністер призводили до втрати зв’язку з центром міста.

Розвиток лівобережної частини міста спонукав жителів побудувати дерев’яну каплицю. Згодом вона стала використовуватися для богослужіння та поминальної служби, що призвело до утвоерння навколо каплиці кладовища. 

У 1831 р. з ініціативи галицького пароха Корнилія Левицького (одного з перших дослідників і реставраторів церкви Різдва Христового у Галичі) та на пожертви місцевих жителів було споруджену муровану замість дерев’яної. Повноцінна церква св. Дмитра мала розміри 13х10,5 м. У первісному вигляді вона зберігалась до Першої світової війни. Але під час довгих років бойових дій частково була пошкоджена.

Відновлення церкви відбулося завдяки ініціативі галицького пароха о. Миколи Винницького у 1925 р. Тоді було добудовано притвор (4,5 х 3 м) та шестигранну прибудову до апсиди. На західній стіні, зліва від входу, зберігся в церкві пам’ятний знак з написом, вибитим на камені: «Сей Храмъ Господенъ созданъ въ честь Св. влмчика Дмитрія. Добровольними датками парохіянъ тутейшихъ. Года 1831 й застараніємъ мъестного пароха: Б. П. Корнилія Левіцкого и Благословенъ… Г. Б.: 1831»

У 60-х роках ХХ ст. за наказом радянської влади цей камінь спробували вийняти із стіни, але затія була марна. Камінь не зрушив з місця. 

Від 8 листопада 1990 р. галицька церква св. Дмитра вкотре відкрила двері прихожанам.

 

 

 

 

Прочитано 2867 раз

Усі права на авторські матеріали належать сайту Галич давній сучасний.
Будь-яке використання матеріалів сайту можливе лише за умови посилання на сайт Галич давній сучасний, а при передруку в інтернеті –
з активним гіперпосиланням на galych.com.ua.
© 2020 Галич давній сучасний
joomla3x