Понеділок, 26 вересня 2016 21:49

Залізничний вокзал

У 1772 р. Галич увійшов до складу Австрійської імперії. Цей період характеризується пожвавленням економічного життя краю, прокладенням залізниці, доріг та будівництвом мостів.

У 1866 р. через Галич була прокладена залізниця Львів-Галич-Чернівці. Для її будівництва було створено Акціонерне товариство Львівсько-Чернівецької залізниці, яке фінансувалося англійськими банками. Будівництво велося англійською фірмою Д. Брессея. Через 16 місяців від початку будівництва – 1 вересня 1866 р. - нову лінію залізниці, довжиною 265,5 км, було здано в експлуатацію.

Галичина вийшла на європейський ринок. З’явилась можливість ввезення промислових товарів і вивозу сировини, продуктів землеробства та виробів народних майстрів з Прикарпаття до країн Західної Європи.

А вже у 1896-1898 рр. приватним товариством була прокладена залізнична вітка Галич-Тернопіль. Концесію на будівництво цієї місцевої залізниці видав Краєвий сейм. Архівні документи підтверджують, що 15 травня 1897 р. був відкритий необмежений рух по перевезенню вантажів на залізничній вітці Галич-Острів-Тернопіль.

28 липня 1897 р. був відкритий рух для перевезення пасажирів у цьому ж напрямі. У зв’язку з відкриттям по залізничній лінії Галич-Острів-Тернопіль у 1897 р. пасажирського та вантажного руху по всій її трасі почалося будівництво залізничних станцій та вокзалів. Дослідники вважають, що на цей час припадає і будівництво залізничного вокзалу в Галичі. Його проектування розпочалося у 1884 р. Автором проекту був А. Піхлер. У Відні 1896 р. цей проект був затверджений і підписаний до виконання. Будівництвом залізничного вокзалу займалося цісарсько-королівське управління будови колії Галич-Острів у Тернополі.

Залізничний вокзал був побудований на тому ж місці, де розташована зараз залізнична станція в місті Галич. Це була двоповерхова споруда. Головний вхід виділений двома колонами, а поряд знаходились ще два входи. Вікна і двері оздоблені. Вокзал вимуруваний із цегли, його довжина становила 68 м, а ширина близько 12 м.

Для пасажирів було передбачено зали відпочинку першого і другого класів, працювали ресторан і каси.

Поряд з вокзалом побудована два двоповерхові будинки залізничників, які збереглися до наших днів. Їх проект теж виготовлений ще у 1896 р. і затверджений 15 липня 1986 р. у Відні. Будинки муровані, декор опоряджений вапняно-піщаним тиньком сірого кольору. Цоколі будинків викладені з каменю. Відзначаються вони відносно основної маси забудови першорядним рівнем архітектурного оформлення і є зразком архітектури др. пол. ХІХ ст

Під час Другої світової війни вокзал було частково зруйновано. У 1928 р. на території Галицької залізничної станції були такі споруди: залізничний вокзал; два житлових будинки; «крамниця товарова»; «крамниця моторова»; трисекційна крамниця, де торгували промисловими і продуктовими товарами; будинок для охорони; п’ять колодязів; склади з пальним; вага «помостова»; холодильники державні і приватні; «паровозовня або механічна майстерня для ремонту паровозів.» Зліва і справа вокзалу знаходились скверики з клумбами.

Залізнична станція у 1931 р. була телефонізована, всюди проведено електричне освітлення, а також був телеграф.

Війни частково зруйнували  тодішній вокзал. До 1100-ліття Галича, у 1998 р., його було оновлено. Технічна документація Галицького залізничного вокзалу зберігається у ЦДІА у місті Львові.

Прочитано 3811 раз

Усі права на авторські матеріали належать сайту Галич давній сучасний.
Будь-яке використання матеріалів сайту можливе лише за умови посилання на сайт Галич давній сучасний, а при передруку в інтернеті –
з активним гіперпосиланням на galych.com.ua.
© 2020 Галич давній сучасний
joomla3x