Вівторок, 02 травня 2017 13:04

Церква святого Архістратига Михаїла (Придністров’я)

Найбільш поширеними у Галицькому районі є тридільні церкви. До них належить і Придністровська церква святого Архистратига Михаїла, побудована в 1888 році.

Церква являє собою видовжену споруду, що складається з трьох зрубів, розташованих по осі схід-захід. Всі зруби прямокутні і одинакові за висотою. До бабинця з заходу прилягає пізніше прибудований пристінок. Церкву оперізує піддашшя, оперте на випусти вінців зрубів, які, як і всі стіни, повністю зашальовані вертикально дошками і лиштвами. Центральна нава накрита шатровою банею типу восьмерик на четверику. По периметру храм обнесений опасанням. Церква славиться своїм гарним іконостасом.

Вперше у письмових документах церква згадується під час візитації 1760 року, яка засвідчує про страшні злидні: "Церква святого Архистратига Михаїла, покрита гонтами, одно банна, у формі каплиці, над нею ніби під дахом один дзвінок, всередині повно болота, зігнила й тісна, майже опала." І в наступному столітті ситуація майже не змінилася. На жалюгідний стан храму вказували в 1803 році галицький декан Микола Білецький та парох Роман Адгежинський: "церква під титулом святого Михаїла Архангела, з дерева цілком, маленька, під дахом гонтовим, дуже стара і підлягала близькому упадкові, коштом парохіян ганівецьких відбудована, коштує зараз 45 ринських".

Наприкінці XVIII ст. власник населеного пункту офірував церкві 51 морґ поля. З них 2 морги і 1027 сажень знаходилося "на церквиськах за Дністром", тобто у Старих Ганівцях. У сер. XIX ст. в селі діяла парохіальна школа, яку провадив парох Антоній Шевадзуцький.

Становище церкви покращилося після приходу в 1884 р. на парохію о. Іоана Гургули. Священик був членом політичного товариства "Руська Рада". Висвячений у 1868 р. Парох Ганівців, віце-декан, а згодом декан Галицького деканату. За особливі заслуги дістав почесні крилошанські відзнаки. Могила о. Іоана Гургули розташована на церковному подвір'ї позаду храму. Могила по периметру обнесена бордюром. У чільній частині на постаменті встановлено латинський пісковика. На постаменті витесано напис: "Священик Іоаннь В. Гургула гр.к. парохь Гановець и декань Галицкій упок.ся 4/17 мая 1904 вь 60-омь году жизни и 37-омь іерейства. Вьчная память".

У 1888 р. з його ініціативи в Нових Ганівцях було зведено добротну споруду церкви. Гроші на будівництво зібрала сама громада, матеріальну підтримку надав і більшівцівський дідич Олександр Кжечунович. До самої смерті о. Іоан вірно служив Богові та своїй пастві, хоча не завжди сходився з місцевими жителями у політичних поглядах.

Наприкінці ХІХ ст. священик заснував у селі москвофільську читальню імені М. Качковського ( у 1913 р. налічувала 60 членів).

У 1906 р. храм відвідав митрополит Андрей Шептицький.

У 1931 році парохом Ганівців став о. Іван Яськів, на той час  у селі і надалі діяла однокласна школа, де навчалось 134 учні, та читальня "Просвіти".

У 1980 та 2008 роках були проведені реставраційні роботи, після останньої церква отримала оновлені бані, дах та фасад, які в загальному значно покращили зовнішній вигляд храму.

Підготував Возняк В.

Прочитано 2644 раз

Усі права на авторські матеріали належать сайту Галич давній сучасний.
Будь-яке використання матеріалів сайту можливе лише за умови посилання на сайт Галич давній сучасний, а при передруку в інтернеті –
з активним гіперпосиланням на galych.com.ua.
© 2020 Галич давній сучасний
joomla3x