Четвер, 03 березня 2016 22:58

Монастир та костел кармелітів в смт Більшівці

Монастир і костел кармелітів у селищі Більшівці Івано-Франківської області був зведений у 1717 р. у бароковому стилі і знаходиться на пагорбі, який височіє над селищем. Споруди знаходяться на південь від садиби Кжечуновича на віддалі біля 500 м та всього за 150 м від ратуші.

Первісно у 1624 р. на цьому місці був збудований дерев'яний костел. Фундатором його будівництва вважався тогочасний власник цих земель – польський коронний гетьман Мартин Казановський, за розпорядженням якого тут також було споруджено монастир кармелітів. Пізніше дерев'яний костел і монастир обмурували цегляними стінами, висота яких іноді досягала до 2 метрів, а ширина – приблизно 1 метр. Ці дві будівлі у минулому з'єднувалися за допомогою воріт: східних і західних. Однак, під час і після військових баталій 1655 р. цей дерев'яний костел і монастир запустіли. Згодом їх намагалися відновити, однак це не вдалося зробити у XVІІ ст. через брак коштів. Лише у 1717 р. за розпорядженням полковника Я. Галецького тут розпочалося спорудження нового мурованого костелу, який був освячений у серпні 1777 р. тогочасним Львівським архієпископом римо-католицької церкви К. Цешковським як храм Благовіщення. У цей же час разом з костелом відбудували келії монастиря кармелітів.

У своєму архітектурному вирішенні Благовіщенський костел – прямокутний у плані, споруджений з темно-червоної цегли на вапняному розчині, з невеликим притвором і прямокутними прибудованими приміщеннями. За своїм типом цей храм – тринефна базиліка. Його фасади прикрашені характерними для барокового стилю численними нішами, декорованими карнизами, ліпними вазами тощо. Загалом, храм відноситься до типу зальних костелів. У його інтер'єрі збереглися залишки розкішного декору, а на стінах – фрагменти фрескових композицій XVІІІ ст., які були розписані на пожертви князів Яблоновських, що займалися декоруванням храму.

У XІX ст. монастир кармелітів вважався чи не найбільшим у Галичині, про що свідчать архівні документи передвоєнного часу, тут займалися написанням ікон, видавництвом книг, опікувалися вбогими і хворими. У період Першої світової війни через селище Більшівці проходила лінія фронту, внаслідок чого монастирський комплекс зазнав чималих пошкоджень. У зв'язку з цим у міжвоєнний період у храмі проводилися ремонтні роботи. Однак, після закінчення Другої світової війни при радянській владі храм перестав функціонувати за своїм призначенням, а його приміщення використовували як зерносховище і свинарник.

У 1990 р. костел повернули римо-католицькій громаді. Нині монастир кармелітів належить ордену отців францисканців, що займаються питаннями оновлення цього монастирського комплексу. Зокрема, у 2002 р. спеціалістами Львівського інституту "Укрзахідпроектреставрація" у храмі було розпочато реставраційні роботи. Археологічні розкопки навколо сакральної будівлі та реставрація були здійснені на кошти Міністерства культури Польщі. У результаті на цій території було знайдено трипільські черепки, крем'яні знаряддя кам'яного віку, а також – знахідки епохи бронзи, які є дуже цінними для науковців. Щороку влітку до костелу приїжджає багато паломників римо-католицького обряду.

Нині перед корпусом монастирських келій та костелом Благовіщення розміщені західні ворота, оскільки нині від монастиря залишився лише західний корпус келій, східці і західна в'їзна споруда. У минулому монастир славився чудодійним образом Більшівської Божої Матері, який було короновано у 1777 р. Щоправда, після закінчення Другої світової війни цей образ вивезли до Польщі, де він зберігається і у теперішній час. Величавий силует храму разом з монастирем на високому пагорбі на сьогодні є своєрідними орієнтирами у навколишній місцевості.

Сьогодні Благовіщенський костел (костел Відвідання Єлизавети Пресвятою Дівою Марією) у Більшівцях є діючим храмом (ним опікуються монахи-францисканці) вважається однією з найбільш визначних сакральних споруд пізньобарокового стилю XVІІІ ст. і належить до пам'яток архітектури національного значення. Орден кармелітів за роки перебування на наших землях залишив ряд прекрасних монастирських комплексів, з-поміж яких найвідомішими є монастирі у Львові, Бердичеві, Теребовлі...

Systemschyk

Прочитано 4328 раз

Усі права на авторські матеріали належать сайту Галич давній сучасний.
Будь-яке використання матеріалів сайту можливе лише за умови посилання на сайт Галич давній сучасний, а при передруку в інтернеті –
з активним гіперпосиланням на galych.com.ua.
© 2020 Галич давній сучасний
joomla3x