Четвер, 03 березня 2016 23:09

Палац Корнела Кжечуновича (смт Більшівці)

Садиба Корнела Кжечуновича у селищі Більшівці була збудована у 1927-1929 рр. за проектом польського архітектора Тадеуша Мокловського у стилі неокласицизму. Якщо дивитися з центру містечка, то споруди знаходяться з протилежного боку від комплексу монастиря кармелітів, на сусідньому пагорбі, поруч із церквою Різдва Христового.

Селище Більшівці вперше згадуються у писемних джерелах XV ст. У XVІІ ст. це містечко належало коронному гетьману Мартину Казановському. На початку XVІІІ ст. його власниками були князі Яблоновські, а пізніше – спольщена родина вірмен Кжечуновичів, представники якої розпорядилися тут збудувати власний палац. Хоча деякі дослідники висловлюють припущення, що палацово-парковий комплекс був споруджений у цьому селищі ще у середині XІX ст., про що свідчать кадастрові карти 1846 р. Відповідно до зображень на картах, з північної сторони від палацу можна було розгледіти контури замчища і вцілілі споруди давнього оборонного комплексу, які, проте, до сьогодні не збереглися. Крім того, дехто вважає, що сучасний палац 20-тих років минулого століття постав внаслідок численних реконструкцій попереднього палацового комплексу, які проводилися упродовж XІX ст. Однак найімовірніше, старий маєток все ж був знищений на початку XX ст., а на його місці Кжечуновичі збудували новий палац.

У своєму архітектурному вирішенні сучасний палац – двоповерховий, з кількома фасадами. Його головний фасад прикрашений чотириколонним портиком, який завершується трикутним фронтоном. Однак, парковий фасад відзначається своїм декором ще більше, ніж головний, оскільки тут натрапляємо на дворівневі сходи з балюстрадами, псевдоконтрфорси з обох сторін і псевдоколони. Зі сторони паркового фасаду видніється фонтан, який вже давно не працює. На сьогодні у приміщенні палацу знаходиться селищна лікарня.

Що ж стосується парку, то він доволі великий за площею, розташований на пологому схилі, тут багато старих дерев. Парк не виглядає закинутим, видно що тут деколи прибирають.

Палац Корнела Кжечуновича у Більшівцях нині використовується як лікарня, розташований посеред старого садибного парку і належить до пам'яток архітектури України. Своїм виглядом і станом споруда нагадує типові садиби Галичини, наприклад палац Козловецьких, палац Балів чи десятки інших подібних споруд.

Systemschyk

Прочитано 2774 раз
Увійдіть, щоб залишити коментар