Четвер, 03 березня 2016 23:09

Палац Корнела Кжечуновича (смт Більшівці)

Садиба Корнела Кжечуновича у селищі Більшівці була збудована у 1927-1929 рр. за проектом польського архітектора Тадеуша Мокловського у стилі неокласицизму. Якщо дивитися з центру містечка, то споруди знаходяться з протилежного боку від комплексу монастиря кармелітів, на сусідньому пагорбі, поруч із церквою Різдва Христового.

Селище Більшівці вперше згадуються у писемних джерелах XV ст. У XVІІ ст. це містечко належало коронному гетьману Мартину Казановському. На початку XVІІІ ст. його власниками були князі Яблоновські, а пізніше – спольщена родина вірмен Кжечуновичів, представники якої розпорядилися тут збудувати власний палац. Хоча деякі дослідники висловлюють припущення, що палацово-парковий комплекс був споруджений у цьому селищі ще у середині XІX ст., про що свідчать кадастрові карти 1846 р. Відповідно до зображень на картах, з північної сторони від палацу можна було розгледіти контури замчища і вцілілі споруди давнього оборонного комплексу, які, проте, до сьогодні не збереглися. Крім того, дехто вважає, що сучасний палац 20-тих років минулого століття постав внаслідок численних реконструкцій попереднього палацового комплексу, які проводилися упродовж XІX ст. Однак найімовірніше, старий маєток все ж був знищений на початку XX ст., а на його місці Кжечуновичі збудували новий палац.

У своєму архітектурному вирішенні сучасний палац – двоповерховий, з кількома фасадами. Його головний фасад прикрашений чотириколонним портиком, який завершується трикутним фронтоном. Однак, парковий фасад відзначається своїм декором ще більше, ніж головний, оскільки тут натрапляємо на дворівневі сходи з балюстрадами, псевдоконтрфорси з обох сторін і псевдоколони. Зі сторони паркового фасаду видніється фонтан, який вже давно не працює. На сьогодні у приміщенні палацу знаходиться селищна лікарня.

Що ж стосується парку, то він доволі великий за площею, розташований на пологому схилі, тут багато старих дерев. Парк не виглядає закинутим, видно що тут деколи прибирають.

Палац Корнела Кжечуновича у Більшівцях нині використовується як лікарня, розташований посеред старого садибного парку і належить до пам'яток архітектури України. Своїм виглядом і станом споруда нагадує типові садиби Галичини, наприклад палац Козловецьких, палац Балів чи десятки інших подібних споруд.

Systemschyk

Прочитано 3267 раз

Усі права на авторські матеріали належать сайту Галич давній сучасний.
Будь-яке використання матеріалів сайту можливе лише за умови посилання на сайт Галич давній сучасний, а при передруку в інтернеті –
з активним гіперпосиланням на galych.com.ua.
© 2020 Галич давній сучасний
joomla3x