Середа, 24 квітня 2019 23:40

Військове кладовище ПСВ у Галичі отримає статус нововиявленої пам’ятки історії

У період Першої світової війни, зокрема в 1914-1917 рр. місто Галич і його околиці були одним з бойових плацдармів, де відбувалися бої між російською армією та силами союзників: австро-угорською та німецькою армією. Свідченням тих боїв є старе військове кладовище на Галич-Горі, яке впродовж останнього часу впорядковувалося волонтерами та окремими особами. В минулому 2018 р. благоустрій було здійснено за підтримки міської влади Галича.

На початку весни 2019 р. командир Інституту і музею військової історії Міністерства оборони Угорщини, полковник, д-р Вілмош Ковач, на підставі Угоди між Урядом України та Урядом Угорської Республіки про збереження та увічнення місць пам’яті загиблих військовослужбовців та цивільних жертв воєн та про статус поховань (Київ, 16 листопада 1996 р.), звернувся до міської влади Галича та адміністрації Національного заповідника «Давній Галич» з листом. В ньому висловлювалася подяка міському голові О.Трачику і працівникам заповідника за участь в попередніх роботах та пропонувалися подальші кроки щодо вирішення проблемних питань об’єкта.

З метою обговорення цих питань, Галич відвідала делегація Інституту і музею військової історії Міністерства оборони Угорщини, яку очолював д-р Андор Біро, радник радник департаменту з військово-меморіальної роботи. Слід зауважити, що А. Біро вже перебував у Галичі в 2015 р. і безпосередньо міг бачити стан військового кладовища тоді і порівняти його з сучасним, після проведених робіт з початкового благоустрою.

Представники угорської сторони відвідали кладовище на якому спочиває багато угорців, які були військовослужбовцями цісарського війська і вшанувала їхню пам’ять; поклали вінок в угорських національних барвах з написами «Від Міністерство оборони», «Від військового музею».

В подальшому угорці відбули зустрічі з міським головою Галича п. Орестом Трачиком та заступником генерального директора Національного заповідника «Давній Галич» з наукової роботи п. Семеном Побуцьким.

Міський голова розповів гостям про пошуки шляхів благоустрою кладовища, багаторазові звернення до громадських організацій та урядових інституцій Угорщини та Австрії, вклад місцевого самоврядування у відновлення військового меморіалу.

З представниками наукової інституції угорці обговорили питання встановлення пам’ятного знаку та інформаційної таблиці на кількох мовах – з можливим фінансуванням робіт угорською стороною; надання об’єкту статусу пам’ятки історії та продовження облаштування пам’ятного місця. Інформаційна таблиця буде присвячена всім полеглим, без наголосу на якийсь певній національності.

За словами представників Національного заповідника «Давній Галич», в найближчому часі буде підготовано всю необхідну облікову документацію для надання меморіалу статусу нововиявленої пам’ятки історії.

Угорські гості висловили очільнику міського самоврядування подяку за прибирання кладовища від поламаних дерев – які були знищені під час сильних весняних вітрів і при падінні частково пошкодили поховання. На думку представників угорської сторони, відновлене військове кладовище в м. Галичі може стати одним з тих меморіальних місць, які туристи відвідуватимуть в майбутньому.

Слід зауважити, що вцілілий військовий меморіал Першої світової війни в Галичі, є одним з найбільших на Прикарпатті. Тут збережено щонайменше 329 поховань військовиків цісарського війська (українців, угорців, чехів, поляків, німців, євреїв та ін.). На даний час, завдяки наполегливій роботі дослідників в архіві, вдалося встановити прізвища 127 полеглих, в тому числі 2 легіонерів Українського Січового Стрілецтва.

Джерело: Часопис «Галич», Андрій Чемеринський

Прочитано 1291 раз

Блоги

Усі права на авторські матеріали належать сайту Галич давній сучасний.
Будь-яке використання матеріалів сайту можливе лише за умови посилання на сайт Галич давній сучасний, а при передруку в інтернеті –
з активним гіперпосиланням на galych.com.ua.
© 2020 Галич давній сучасний
joomla3x