Понеділок, 16 вересня 2019 18:35

Пам’ять – яка об'єднує і згуртовує. Небайдужі прибрали меморіал ПСВ в Галичі

Досить часто, коли йде мова про історичну пам’ять, згадується багато подій минулого, говориться про міждержавні та міжнаціональні стосунки, про втрати; наголошується на правоті власної сторони, патріотизмі і т. д. Проте, найчастіше проблемні питання залишаються дискусійними і відкладаються на майбутнє.

Разом з тим, на міжособистісному рівні, коли є єдина мета завжди легко знайти порозуміння і спланувати співпрацю на майбутнє. Оптимізму в цьому може додавати спільна праця людей - різних вікових груп, які можуть бути представниками інших національностей, проте в сучасності є громадянами однієї держави (а їхні предки більше сотні років теж були громадянами вже неіснуючої багатонаціональної монархії).

Саме з метою вшанувати полеглих і провести ґрунтовний благоустрій території меморіалу Першої світової війни в Галичі, 7 вересня 2019 р. на терені кладовища зібралися небайдужі з Івано-Франківська та Галича. Загалом, прибуло більше десятка осіб, окремі з них були цілком незнайомими між собою; старші і зовсім юні – від 9 і до 60 – ти років.

Були це представники різних товариств та організацій – як громадських, так і державних.

Зокрема: Угорського культурно-освітнього центру м. Івано-Франківська (Magyar Kulturális Oktatási Központ), комунального підприємства Івано-Франківської обласної ради з питань пошуку та жертв воєн, депортацій та репресій тоталітарних режимів "Пам'ять", Національного заповідника "Давній Галич" та Івано-Франківської обласної організації Національної Спілки Краєзнавців України. Кожен з них присвятив свій вільний час у вихідний день благоустрою військового меморіалу. Був і маленький виховний момент – свою частку праці в роботу вклала зовсім юна третьокласниця однієї зі шкіл міста Івано-Франківська.

Зустріч розпочато екскурсією про військовий меморіал ПСВ в Галичі та військові події в околицях міста у 1914-17 рр., яку провів старший науковий співробітник відділу охорони культурної спадщини НЗ "Давній Галич" Андрій Чемеринський.

На згадку про полеглих поруч стенду з встановленими прізвищами похованих було пов’язано ленти в національних барвах: угорській та українській, запалено свічки та лампадки.

Впродовж дня силами невеликої групи людей було проведено значний обсяг робіт: вивезено близько 30 тачок трави і гілок; вирізано чагарники зі східної та північної сторони; побілено хрести на могилах; також, було віднайдено під шаром грунту близько десятка надгробних військових хрестів – їх також було очищено і встановлено на похованнях.

Підсумком роботи стала товариська зустріч, яка відбулася в мальовничій місцині на околиці Галича.

Представники угорської громади приготували для всіх чудову на смак національну страву боб-левеш та інші смаколики.

Присутні говорили про своє розуміння історичних подій, оповідали історії з життя своїх родин. Кожен з волонтерів розповів про власну мотивацію щодо роботи на військових меморіалах, практично всі висловили бажання зустрітися в Галичі для подальшої праці в наступному році.

За словами генерального директора Угорського культурно – освітнього центру п. Мирослави Нагорняк: "…Для кожної національності важливо дбати за своїх полеглих. З мертвими не воюють. Наше товариство завжди активно підтримує подібні ініціативи. Вже тепер можемо сказати, що в міру своїх можливостей, ми в подальшому теж опікуватимемось військовим кладовищем в Галичі… Впевнена, ми ще не раз тут зустрінемося".

За чудову організацію зустрічі, створення атмосфери та транспортне забезпечення висловлюємо щиру подяку генеральному директору Угорського культурно – освітнього центру Мирославі Нагорняк та директору комунального підприємства Івано-Франківської обласної ради з питань пошуку та жертв воєн, депортацій та репресій тоталітарних режимів "Пам'ять" п. Василю Тимківу, Музею етнографії НЗ "Давній Галич"!

Довідково. На даний час на терені меморіалу ПСВ в Галичі збережено 329 поховань військовиків різних національностей – угорців, німців, чехів та українців. Впродовж дослідницької роботи у 2011-19 рр. вдалося встановити прізвища 134 осіб, які були тут поховані у 1915-17 рр.

У 2019 році благоустрій і прибирання території на терені меморіалу ПСВ в м. Галичі здійснювався декілька раз окремими особами та товариствами (у травні, червні, серпні та вересні). Основні проблеми робіт з прибирання: гілля старих дерев, яке падає і нищить хрести та поховання, самозасіювання молодих дерев, поширення чагарників та трав.

Роботи за попередні роки зроблено дуже багато. Це – зусилля багатьох людей. Територія перебуває в такому стані, що тепер потрібно її тільки поточно доглядати – якщо занедбати хоча б один рік і не провести робіт – знову хащі і чагарники. Тому мінімально потрібно здійснювати догляд хоча б двічі на рік.

Незабаром осінньо-зимовий сезон, а це означає, що вже весною потрібні будуть нові зусилля з прибирання гілок та дерев, як наслідків суворої пори року. Роботи вистачить усім – приходьте і будете корисними!

Прочитано 1032 раз

Усі права на авторські матеріали належать сайту Галич давній сучасний.
Будь-яке використання матеріалів сайту можливе лише за умови посилання на сайт Галич давній сучасний, а при передруку в інтернеті –
з активним гіперпосиланням на galych.com.ua.
© 2020 Галич давній сучасний
joomla3x