http://nachodki.ru/
Понеділок, 07 грудня 2020 23:53

Яніна Єшвович – зберігач пам’яті про громаду караїмів

26 листопада 2020 р., в рамках тематичної виставки «Яніна Львівна Єшвович (15.09.1930-24.10.2003). Поєднання минулого, сучасного, майбутнього у культурологічних аспектах караїмів галицького краю», наукові співробітники обговорювали відданість традиціям предків через призму прагнення до збереження і в кінцевому результаті укладення ціннісних надбань зникаючого народу в музейній експозиції – а зокрема, ролі та вкладу в цю проблематику представників караїмської громади.

Яніна Львівна Єшвович (15.09.1930-24.10.2003) - представниця знатного караїмського роду, відомого в Галичі з XVIII ст., голова галицької караїмської громади, працівниця банківської сфери, фундаторка Музею караїмської історії та культури, знавець галицько-луцького діалекту караїмської мови.

Народилася 15 вересня 1930р. в сім’ї Леона (21.01.1875-3.03.1953) – та Гелени (Рахелі) (6.09.1894-22.12.1970) Єшвовичів в Галичі.

Навчалася Яніна Єшвович в Галицькій середній школі. Вищу освіту здобула в Московському фінансово-економічному інституті. До 1989 р. працювала у Галицькому відділенні аграрно-промислового банку. В останні роки була заступницею керуючого банком. Також працювала в регіональному управлінні Національного банку України в м. Івано-Франківську.

Підтримувати жевріючий вогник пращурів – справа честі багатьох поколінь. Не оминула ця місія і Яніну Львівну. Вона приділяла активну увагу збереженню і розвитку культури караїмського народу. Очолювала галицьку караїмську громаду.

З метою дослідження, вивчення галицько-луцького діалекту караїмської мови до м. Галича приїжджали науковці: Ілля Якович Нейман, Кенесбай Мусаєв, Єва Агнес Чато Йогансон, Ярослав Дашкевич, Стефан Гонсьоровський, Анна Сулімович, Маріола Абкович, Михайло Кізілов, Авраам Кефелі та ін. Яніна Єшвович радо зустрічала дослідників і ділилась з ними отриманими знаннями з рідної караїмської мови, адже була чи не єдиною, яка нею володіла.

У 1959 р. кенасу (храм, дім зборів) в Галичі закрили. Речі культового вжитку, пергаментні сувої Тори, молитовники таємно дозволили караїмам забрати. Частина культурних цінностей зберігалась у домі Яніни Львівни. Не загасили світло караїмам владні структури, закривши, а згодом, і взагалі зруйнувавши кенасу.

Люди, шануючі Тору, збиралися в будинку Яніни Львівни на Шабат і в інші релігійні свята, слухали богослужіння, записані на магнітофонну плівку, читали караїмські часописи, окреслювали план розвитку культури громади. В березні 1995 р. громада ввійшла до Всеукраїнської асоціації кримських караїмів «Кримкарайлар».

В 1996 р. галицькі караїми, за активної участі Яніни Львівни, відзначили 750-ліття громади. У 2000 році Галицька територіальна караїмська громада офіційно зареєстрована в державних органах.

У 2002 році Яніна Єшвович брала участь у Міжнародній науковій конференції «Караїми Галича: історія та культура», де висвітлювала тему «Галицька караїмська громада в ХХст.», вітала присутніх рідною караїмською мовою і знайомила із національною кухнею, пригощаючи присутніх кубете.

Зважаючи на реальність існуючих подій, тобто на неминуче зменшення, а згодом і цілковите зникнення галицької караїмської громади, Яніна Львівна прагнула попри будь-які труднощі перевести культурні надбання галицьких караїмів у музейну колекцію. І задумане здійснилося, проте тільки після смерті (музей караїмської історії та культури відкрито 4 листопада 2004 р.). Померла хранителька караїмської культури 24 жовтня 2003 р.

Завдяки сильному бажанню, клопітким старанням і зусиллям Яніни Львівни збережена давня культура й історія галицьких караїмів: сьогодні кожен охочий може із задоволенням і допитливістю в Музеї караїмської історії та культури поглянути на культові речі караїмів, рукописні молитовники, календарі, архівні матеріали, речі домашнього вжитку та ін. А нещодавно, в жовтні 2020 р., встановлено пам’ятний знак на місці зруйнованої кенаси - духовного осередку галицької караїмської громади...

Співробітники Музею караїмської історії та культури свято бережуть пам'ять про Яніну Львівну Єшвович, адже вона є однією з фундаторів Музею.

Надія Васильчук, молодший науковий співробітник
Музею караїмської історії та культури НЗ «Давній Галич»

Прочитано 428 раз

Media

Останні новини

Як змінити постачальника газу

Із введенням ринку газу для населення кожний абонент за достатньо простою процедурою може подати… Читати далі...

Хто з підприємців повинен використовувати касовий апарат?

Законом України від 01.12.2020 № 1017-ІХ, відтерміновано на рік обов’язкове застосування… Читати далі...

Затверджено графіки вивезення сміття у Галицькій ОТГ

30 грудня 2020 року у КП "Галичводоканал" затвердили нові графіки вивезення сміття в Галицькій ОТГ… Читати далі...

У Галичі волонтери виготовили будиночки для безпритульних тварин

Проблема з безпритульними тваринами актуальна чи не для кожного українського містечка. Щороку… Читати далі...
Усі права на авторські матеріали належать сайту Галич давній сучасний.
Будь-яке використання матеріалів сайту можливе лише за умови посилання на сайт Галич давній сучасний, а при передруку в інтернеті –
з активним гіперпосиланням на galych.com.ua.
© 2020 Галич давній сучасний
joomla3x