http://nachodki.ru/
Понеділок, 07 грудня 2020 23:53

Яніна Єшвович – зберігач пам’яті про громаду караїмів

26 листопада 2020 р., в рамках тематичної виставки «Яніна Львівна Єшвович (15.09.1930-24.10.2003). Поєднання минулого, сучасного, майбутнього у культурологічних аспектах караїмів галицького краю», наукові співробітники обговорювали відданість традиціям предків через призму прагнення до збереження і в кінцевому результаті укладення ціннісних надбань зникаючого народу в музейній експозиції – а зокрема, ролі та вкладу в цю проблематику представників караїмської громади.

Яніна Львівна Єшвович (15.09.1930-24.10.2003) - представниця знатного караїмського роду, відомого в Галичі з XVIII ст., голова галицької караїмської громади, працівниця банківської сфери, фундаторка Музею караїмської історії та культури, знавець галицько-луцького діалекту караїмської мови.

Народилася 15 вересня 1930р. в сім’ї Леона (21.01.1875-3.03.1953) – та Гелени (Рахелі) (6.09.1894-22.12.1970) Єшвовичів в Галичі.

Навчалася Яніна Єшвович в Галицькій середній школі. Вищу освіту здобула в Московському фінансово-економічному інституті. До 1989 р. працювала у Галицькому відділенні аграрно-промислового банку. В останні роки була заступницею керуючого банком. Також працювала в регіональному управлінні Національного банку України в м. Івано-Франківську.

Підтримувати жевріючий вогник пращурів – справа честі багатьох поколінь. Не оминула ця місія і Яніну Львівну. Вона приділяла активну увагу збереженню і розвитку культури караїмського народу. Очолювала галицьку караїмську громаду.

З метою дослідження, вивчення галицько-луцького діалекту караїмської мови до м. Галича приїжджали науковці: Ілля Якович Нейман, Кенесбай Мусаєв, Єва Агнес Чато Йогансон, Ярослав Дашкевич, Стефан Гонсьоровський, Анна Сулімович, Маріола Абкович, Михайло Кізілов, Авраам Кефелі та ін. Яніна Єшвович радо зустрічала дослідників і ділилась з ними отриманими знаннями з рідної караїмської мови, адже була чи не єдиною, яка нею володіла.

У 1959 р. кенасу (храм, дім зборів) в Галичі закрили. Речі культового вжитку, пергаментні сувої Тори, молитовники таємно дозволили караїмам забрати. Частина культурних цінностей зберігалась у домі Яніни Львівни. Не загасили світло караїмам владні структури, закривши, а згодом, і взагалі зруйнувавши кенасу.

Люди, шануючі Тору, збиралися в будинку Яніни Львівни на Шабат і в інші релігійні свята, слухали богослужіння, записані на магнітофонну плівку, читали караїмські часописи, окреслювали план розвитку культури громади. В березні 1995 р. громада ввійшла до Всеукраїнської асоціації кримських караїмів «Кримкарайлар».

В 1996 р. галицькі караїми, за активної участі Яніни Львівни, відзначили 750-ліття громади. У 2000 році Галицька територіальна караїмська громада офіційно зареєстрована в державних органах.

У 2002 році Яніна Єшвович брала участь у Міжнародній науковій конференції «Караїми Галича: історія та культура», де висвітлювала тему «Галицька караїмська громада в ХХст.», вітала присутніх рідною караїмською мовою і знайомила із національною кухнею, пригощаючи присутніх кубете.

Зважаючи на реальність існуючих подій, тобто на неминуче зменшення, а згодом і цілковите зникнення галицької караїмської громади, Яніна Львівна прагнула попри будь-які труднощі перевести культурні надбання галицьких караїмів у музейну колекцію. І задумане здійснилося, проте тільки після смерті (музей караїмської історії та культури відкрито 4 листопада 2004 р.). Померла хранителька караїмської культури 24 жовтня 2003 р.

Завдяки сильному бажанню, клопітким старанням і зусиллям Яніни Львівни збережена давня культура й історія галицьких караїмів: сьогодні кожен охочий може із задоволенням і допитливістю в Музеї караїмської історії та культури поглянути на культові речі караїмів, рукописні молитовники, календарі, архівні матеріали, речі домашнього вжитку та ін. А нещодавно, в жовтні 2020 р., встановлено пам’ятний знак на місці зруйнованої кенаси - духовного осередку галицької караїмської громади...

Співробітники Музею караїмської історії та культури свято бережуть пам'ять про Яніну Львівну Єшвович, адже вона є однією з фундаторів Музею.

Надія Васильчук, молодший науковий співробітник
Музею караїмської історії та культури НЗ «Давній Галич»

Прочитано 1233 раз

Media

Усі права на авторські матеріали належать сайту Галич давній сучасний.
Будь-яке використання матеріалів сайту можливе лише за умови посилання на сайт Галич давній сучасний, а при передруку в інтернеті –
з активним гіперпосиланням на galych.com.ua.
© 2020 Галич давній сучасний
joomla3x