Статьи и обзоры nachodki.ru
П'ятниця, 23 вересня 2016 22:29

Данило Галицький

Цьогоріч виповнюється 815 років від дня народження Короля Данила Галицького (1201-1264), князя Галицько-Волинської землі, політичного діяча, дипломата і полководця. Високо оцінив діяльність Данила Романовича автор Галицько-Волинського літопису: «Сей же король Данило (був) князем добрим, хоробрим і мудрим, який спорудив городи многі, і церкви поставив, і оздобив їх різноманітними прикрасами, і братолюбством він світився був із своїм Васильком. Сей же Данило був другим по Соломоні».

Життя Данила Романовича, що народився, найправдоподібніше, в кінці 1201 – на початку 1202 pp., припадає на дуже бурхливу епоху в історії Русі-України. Трагічна смерть батька – князя Романа Мстиславовича (загинув 1205 р. під час битви під Завихостом у Польщі, коли він, мабуть, йшов походом у Німеччину) – фундатора держави, якій набагато пізніше присвоїли ім’я Галицько-Володимирської (Галицько-Волинської), навчила молодого Данила рішуче і сміливо відстоювати свої права на широких просторах Волині, Галичини і решти Правобережжя до Києва включно. Цю стійкість і наполегливість зміцнювала в ньому мати, дуже можливо - візантійська принцеса, яка супроводила його під час усіх початкових перипетій складного життя, оскільки без батька він опинився у чотири роки.

За галицький трон вели боротьбу три претенденти – сини Ігоря Святославича: Володимир, Роман, Святослав. Вони почали князювати в Галичі, але згодом посперечалися з боярами. Бояри запросили угорців і ті повісили Романа і Святослава.

Галицькі бояри «вокняжили» на галицькому престолі маленького Данила, щоб тільки утримати свою владу. Владислав Кормильчич 1213 р. в’їхав у Галич і сів на престолі. Це викликало хвилю обурення у інших князів.

Цим боярсько-князівським конфліктом скористалися правителі Польщі та Угорщини. Угорський король Андрій із польським королем Лешком домовилися в Спішні 1214р. загарбати Галицьку землю за допомогою династичних зв’язків: Андрій одружив свого малолітнього сина Коломана на дочці Лєшка Соломії і посадив його на галицький трон.

Угорські війська окупували Галицьку землю. З 1214 по 1221 р. правив Коломан, але він був малим і фактично великі угорські феодали диктували свою волю, пригнічували галичан.

Проти окупантів вела бої частина незадоволених галичан. Бояри запросили на допомогу новгородського князя Мстислава Мстиславовича Удатного, який двічі з молодим Данилом громив угорців у Галичі. Мстислав у 1219р. вигнав їх із столиці Галицького князівства, проте угорці втрималися ще деякий час. Тоді знову Мстислав Удатний 1221р. прибув із своїми полками тай остаточно вигнав окупантів. Літописець писав: «А потім приїхав Данило до Мстислава і радість була велика, бо спас їх Бог від іноплемінників: усі угри і ляхи були вбиті, а інші були схоплені, а ще інші, утікаючи по землі (Галицькій), потопилися, а другі смердами побиті були».

Після смерті свого батька Данило майже 20 років не міг через боярські заколоти і агресії чернігівських князів та польсько-угорських правителів визволити свою законну князівську спадщину, а зосередив свої зусилля на утриманні Волинської землі. Потім Данило з братом Васильком почав реалізовувати плани по поверненні Галицької землі. Пішов на союз з Мстиславом Удатним, який допомагав йому громити угрів. Але Мстислав Удатний наприкінці життя передав Галич угорцям, що викликало обурення у Данила. По смерті Мстислава Данило вів боротьбу за визволення Галицької землі від бояра Судислава і угорського королевича Коломана. Галицькі бояри запросили на престол чернігівського князя Михайла Всеволодовича. Данилу довелося ще 5 років (разом 40 років) боротися за повернення галицького трону. Так, 1238 р. Данило із своїми полками підійшов під Галич. У Літописі Руському записано звертання Данила до галичан: «О мужі-городяни! Допоки будете терпіти іноплемінних князів владу?», то вони сказали: «Се єсть державець, Богом даний!» і пустилися вони (до нього) яко діти до отця, як ті бджоли до матки, як (олені), спраглі води, до джерела». Змушені були і вороги поклонитися Данилу, а бояри почали просити прощення. «І Данило увійшов у город свій, і прийшов до церкви Пречистої Святої Богородиці, і взяв стіл отця свойого, і на знак побіди поставив на німецьких воротах хоругов свою».

1237 р. хрестоносці захопили місто Дорогочин і пригрозили Галицько-Волинській державі. Данило із братом Васильком відбили Дорогочин і полонили в ньому магістра Бруно. У 1239 р. Данило повернув владу над Києвом і залишив для його оборони своїх воїнів на чолі з тисяцьким Дмитрієм. Монголо-татарська навала перекреслила багато планів Данила Романовича. Київ, Володимир, Галич зазнали великого спустошення, міста і села були спустошені, повсюди виднілися гори трупів, пожарища. В цей час і вороги Данила вирішили нанести удар, угорські війська та частина крамольних галицьких бояр захопили Перемишль, але під Ярославом 17 серпня 1245 р. Данило із Васильком розбили полчища угрів, поляків, а полонених вбили. Захистивши свої землі від західних наїзників, Данило Галицький спрямував свої зусилля, щоб протистояти Золотій Орді. Йому вдалося відтиснути ординські загони під керівництвом темника Куремси з Київщини. Після Ярославської битви хан Мауці надіслав до Данила посла з вимогою: «Дай Галич!». Данило, подумавши, відповів: «Не дам півотчини своєї, але поїду до Батия сам».

Данило не був готовий до битви із сильною Золотою Ордою. Він з дипломатичних міркувань поїхав сам у ставку Батия, щоб виграти час і зміцнити оборону своїх земель. Повернувшись з Орди з ханським ярликом на свої володіння, Данило вирішив встановити мирні відносини з Польщею, Угорщиною, зумів стримати напади литовців.

У своїй антиординській політиці Данило робив спроби втягнути в цю боротьбу західноєвропейські держави, внутрішньо підготуватись до двобою. Сподівався на допомогу папи. Папа на Ліонському соборі у 1241 р. закликав західних правителів на похід проти ординців. З цією метою папа Інокентій IV прислав королівську корону. Проте союзники не подали князю реальної допомоги, коли прийшла біда. У 1254-1257 pp. Данилу самотужки довелося воювати з численним військом золотоординського темника Куремси, завдаючи йому відчутних поразок. Тоді в Золотій Орді вирішили покарати непокірного князя. У 1258 р. до Галицько-Волинського князівства вдерлися полчища ханського намісника Бурундая. He маючи підтримки від союзників, Данило прийняв вимоги ординців. Зруйнував найбільші фортеці у Луцьку, Львові, Володимирі та інших містах, крім Холма. А також визнав себе васалом Золотої Орди і взяв зобов'язання брати участь у військових походах ханів.

Розорюючі татарські походи та інші перипетії підірвали здоров’я Данила. У 1264 р. король Данило помер у Холмі й був похований там у спорудженій ним церкві Богородиці.

І. Крип’якевич вважав, що в історії Галицько-Волинського князівства Данило Галицький займав видатне місце. Його історичною заслугою було об’єднання в одне князівство земель Галичини й Волині, роз’єднаних після смерті Романа Мстиславича. Виконуючи це завдання Данило спирався на широкі маси населення, які вели активну боротьбу проти іноземної агресії та влади бояр. З’єднавши території Галичини й Волині, Данило сприяв його економічному розвитку й політичній стабільності. Йому не вдалося здійснити свого найголовнішого наміру – визволити західні землі з-під ординського ярма. Однак державна організація, яку він створив, була настільки сильна, що ханські орди не змогли її зруйнувати, і Галицько-Волинське князівство знову підвелося із занепаду, набрало нової сили.

Прочитано 6131 раз

Останні новини

Як змінити постачальника газу

Із введенням ринку газу для населення кожний абонент за достатньо простою процедурою може подати… Читати далі...

Хто з підприємців повинен використовувати касовий апарат?

Законом України від 01.12.2020 № 1017-ІХ, відтерміновано на рік обов’язкове застосування… Читати далі...

Затверджено графіки вивезення сміття у Галицькій ОТГ

30 грудня 2020 року у КП "Галичводоканал" затвердили нові графіки вивезення сміття в Галицькій ОТГ… Читати далі...
Усі права на авторські матеріали належать сайту Галич давній сучасний.
Будь-яке використання матеріалів сайту можливе лише за умови посилання на сайт Галич давній сучасний, а при передруку в інтернеті –
з активним гіперпосиланням на galych.com.ua.
© 2020 Галич давній сучасний
joomla3x