Бесплатные шаблоны Joomla
Вівторок, 06 грудня 2016 00:42

Діячі Галицької культури ХІІІ ст. Тимофій, Авдій, Митуса

Оригінальною високохудожньою писемною пам’яткою ХІІІ століття є Галицько-Волинський літопис, перша частина якого була складена в Галичі. Він охоплює події з 1201 по 1292 рік і має світський характер.

Автор поетично та образно розповідає про князювання Романа і Данила, про життя князів і бояр, воєнні походи, боротьбу проти монголо-татар, польських і угорських загарбників. Він звертається з закликом до єднання руських земель, проводить ідею міцної висококнязівської влади, яка могла забезпечити захист від іноземних поневолювачів.

У Галицько-Волинському літописі серед багатьох цікавих історичних подій та імен згадуються три тодішні галицькі діячі культури - "премудрий книжник" Тимофій, "хитрець" Авдій і "словутний співець" Митуса.

Першим у літописі згадується премудрий Тимофій. «А був у Галичі Тимофій, премудрий книжник, родом із Києва». Тимофій був високоосвіченою людиною. У Галичі наблизився до княжого двору. Засуджував міжусобні війни галицьких бояр, підтримував престиж великокнязівської влади, тісно співпрацював з Данилом Галицьким та його союзником у боротьбі з угорськими феодалами – Мстиславом Удатним. Тимофій виступав проти угорських загарбників Галицької землі (1204-1221), здійснив дипломатичну місію від імені Мстислава Мстиславича Удатного з метою запобігання боярсько-князівських міжусобиць, вів літературні записи сучасних йому історичних подій, що лягли в основу Галицько-Волинського літопису.

Книжник Тимофій викривав реакційну політику зрадливих бояр та угорських загарбників. У промові до галичан Тимофій називав угорського палатина «антихристом», «за мерзотними ділами своїми», гнобителем, що всіляко утискав жителів града Галича. Своїми виступами проти гнобителів книжник викликав гнів і невдоволення Бенедикта Бора. Уникаючи переслідувань в результаті, змушений був залишити Галич.

Премудрий книжник залишив нам розповідь про останні роки Романа і початок його сина Данила. Її використав складач Галицько-Волинського літопису.

Наступним видатним діячем культури часів Данила Галицького був скульптор і будівничий Авдій. Невідомо, коли і де народився талановитий скульптор. Відомо, що жив і творив у середині ХІІІ ст. і перебував на службі у Данила Галицького. Дослідники поділяють його творчість на «галицький» і «холмський» періоди. Про те, що творив він у Галичі, відомостей немає. З Галицько-Волинського літопису відомо, що Авдій брав активну участь у розбудові Холма.

Навчився Авдій майстерності різаного орнаменту в своїх учителів, які підняли на високий рівень архітектурне мистецтво Галича ХІІ-ХІІІ ст. Для архітектури Галича характерною була кам’яна кладка, яку блискуче опанували галицькі майстри, а серед них і Авдій. З білого каменю будувались стіни, склепіння конструкцій, різьблення, у зв’язку з цим в архітектурі широко застосовувалися багаті різьблені портали, облямування вікон, різьблені капітелі. Все це застосовував Авдій у Холмі.

Ім’я співця Митуси автор Галицько-Волинського літопису згадує у зв’язку з тогочасними подіями. У Перемишлі існувала велика боярсько-єпископська опозиція проти Данила Романовича. Щоб придушити її, сюди у 1241 р. були надіслані всі князі на чолі з придворним Андрієм. Вони й зайняли Перемишль. «А славетного співака  Митусу, який колись із гордості не схотів служити князеві Данилові, розшарпаного, яко в’язня привезли».

Історична постать співака Митуси здавна цікавили дослідників. Історики неоднозначно тлумачили цей літописний факт. Наукова дискусія на тему діяльності Митуси розпочалася у ХІХ ст. Дехто вважав його церковним співаком, інші придворним поетом.

На жаль, до нас не дійшли літературно-мистецькі твори видатних діячів галицької культур ХІІІ ст. Тимофія, Авдія, Митуси. Про їх високе мистецтво маємо змогу дізнатися із стислих згадок Галицько-Волинського літопису.

Прочитано 4802 раз

Усі права на авторські матеріали належать сайту Галич давній сучасний.
Будь-яке використання матеріалів сайту можливе лише за умови посилання на сайт Галич давній сучасний, а при передруку в інтернеті –
з активним гіперпосиланням на galych.com.ua.
© 2020 Галич давній сучасний
joomla3x