П'ятниця, 16 червня 2017 22:20

Прості кроки для отримання безкоштовних або пільгових лікарських засобів за рецептами лікарів у разі амбулаторного лікування

Прості кроки для отримання безкоштовних або пільгових лікарських засобів за рецептами лікарів у разі амбулаторного лікування. Конституція України (стаття 49) гарантує право кожного на охорону здоров’я, медичну допомогу та медичне страхування. У державних і комунальних закладах охорони здоров’я медична допомога надається безоплатно. Постановою Кабінету Міністрів України від 17 серпня 1998 р. №1303 «Про впорядкування безоплатного та пільгового відпуску лікарських засобів за рецептами лікарів у разі амбулаторного лікування окремих груп населення та за певними категоріями захворювань» встановлено:

Безоплатний або пільговий відпуск лікарських засобів за рецептами лікарів у разі амбулаторного лікування провадиться групам населення та за категоріями захворювань.

Безоплатно і на пільгових умовах відпускаються лікарські засоби, зазначені у переліку лікарських засобів вітчизняного та іноземного виробництва, затвердженому постановою Кабінету Міністрів України від 5 вересня 1996 р. № 1071.

Відпуск лікарських засобів безоплатно і на пільгових умовах у разі амбулаторного лікування осіб провадиться аптеками за рецептами, виписаними лікарями лікувально-профілактичних закладів за місцем проживання цих осіб. Особи, які обслуговуються у відомчих лікувально-профілактичних закладах, отримують ліки в аптеках, закріплених за цими закладами. Ліки дітям-інвалідам за рецептами лікарів відпускаються незалежно від місця проживання цих дітей.

Групи населення, які мають право на безкоштовні ліки:

Незалежно від розміру середньомісячного сукупного доходу їх сім’ї:
    діти віком до трьох років;
    учасники бойових дій та інваліди війни;
    особи, постраждалі внаслідок Чорнобильської катастрофи 1,2 категорій та їх діти;
    дівчата-підлітки і жінки з протипоказаннями вагітності;
    пенсіонери за віком або у зв’язку з втратою годувальника, якщо розмір пенсії мінімальний;
    інваліди, які отримують пенсію за віком, по інвалідності або у зв’язку з втратою годувальника , якщо розмір пенсії мінімальний;
    інваліди та особи, які отримують державну соціальну допомогу, призначену замість пенсії;
    діти-інваліди;
    ветерани військової служби, органів внутрішніх справ і деякі інші особи.

В залежності від середньомісячного сукупного доходу сім’ї в розрахунку на одну особу за попередні шість місяців не перевищує величини доходу, який дає право на податкову соціальну пільгу:
    діти з багатодітних сімей;
    особи, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи 3 категорії;
    учасники війни;
    жертви нацистських переслідувань;
    особи, які мають особливі трудові заслуги перед Батьківщиною та інші.

Групи населення, яким ліки відпускаються з оплатою 50% їх вартості:
    діти віком від трьох до шести років;
    інваліди І і II груп;
    депортовані особи, які досягли пенсійного віку або є інвалідами;
    реабілітовані особи, які стали інвалідами внаслідок репресій або є пенсіонерами;
    почесні донори України.

Категорії захворювань, при яких лікарські засоби відпускаються безкоштовно:

    Онкологічні захворювання;
    Гематологічні захворювання;
    Діабет (цукровий і нецукровий);
    Ревматизм, Ревматоїдний артрит;
    Пухирчатка; Системний гострий вовчак; Системні, хронічні, тяжкі захворювання шкіри Сифіліс; Лепра; Туберкульоз;
    Аддісонова хвороба; Фенілкетонурія;
    Гепатоцеребральна дистрофія;
    Шизофренія та епілепсія;
    Психічні захворювання (інвалідам І та II груп, а також хворим, які працюють в лікувально- виробничих майстернях психоневрологічних і психіатричних закладів);
    Стан після операції протезування клапанів серця; Гостра переміжна порфірія; Дизентерія; Муковісцидоз; Тяжкі форми бруцельозу; Гіпофізарний нанізм; Гіпопаратиреоз;
    Стан після пересадки органів і тканин; Бронхіальна астма; Хвороба Бехтерева; Міостенія; Міопатія: Мозочкова атаксія Марі; Інфаркт міокарду (перші шість місяців); Дитячий церебральний параліч;
    СНІД, ВІЛ-інфекція; Хвороба Паркінсона; Післяопераційний гіпотиреоз, у тому числі з приводу раку щитовидної залози;
    Вроджена дисфункція кори наднирників.

Безоплатний відпуск лікарських засобів за переліченими категоріями захворювань провадиться лише у разі амбулаторного лікування основного захворювання, за яким хворим надано пільги. Хворі на СНІД та ВІЧ-інфіковані незалежно від основного захворювання мають право на безоплатний відпуск лікарських засобів за наявності в них будь-яких інших захворювань.

Кроки, які необхідно здійснити для отримання безкоштовних або пільгових ліків:

1. Візит до лікарні за місцем мешкання для отримання рецепта лікаря.

    Повідомте лікаря, що Ви маєте право на безкоштовні ліки, посилаючись на постанову Кабінету Міністрів України від 17 серпня 1998 року №1303 «Про впорядкування безоплатного та пільгового відпуску лікарських засобів за рецептами лікарів у разі амбулаторного лікування окремих груп населення та за певними категоріями захворювань».
    Рецепт повинен бути оформлений особистим підписом лікаря та його печаткою, інакше він
    не має сили.
    Попросіть лікаря вказати у рецепті міжнародні непатентовані назви ліків.
    Обов’язково запитайте в лікаря адресу державної аптеки, де можна отримати безкоштовні ліки (до кожної лікарні прикріплена своя державна аптека).

2. Пред’явлення рецепта лікаря аптекарю та отримання безкоштовних або пільгових ліків. У випадку, якщо необхідного препарату немає провізор у аптеці має зробити заміну на аналогічний препарат, тільки іншого виробника.

Що робити у разі відмови лікаря/аптекаря в призначенні/наданні безкоштовних або пільгових ліків?

1. Якщо лікар/аптекар аргументує відмову відсутністю ліків, можна зробити письмовий запит до завідувача аптеки чи головного лікаря на отримання публічної інформації про наявність необхідних препаратів. Крім того, можна звернутись із відповідними запитами і до департаментів охорони здоров‘я обласної державної адміністрації чи міської ради.

Отримавши відповідь, Ви маєте право вимагати від лікаря/аптекаря надання відповідних ліків.

У випадку, якщо ліки необхідно терміново, Ви можете придбати їх за власні кошти та в подальшому відшкодувати витрати шляхом звернення до Департаменту праці та соціального захисту населення міської ради чи Департаменту охорони здоров’я та соціального захисту населення обласної державної адміністрації з додаванням чеків з назвою придбаного препарату.

Якщо Вам все ж таки відмовлено в наданні безкоштовних або пільгових лікарських засобів або відшкодуванні витрат на них, Ви маєте право оскаржити відмову до суду.

Бюро правової допомоги.

Прочитано 975 раз
Увійдіть, щоб залишити коментар