П'ятниця, 20 липня 2018 15:10

Вийшла друком книга «Єврейське кладовище у Галичі» І.Юрченка, М.Носовського

Такий цікавий й невідомий Галич. Кожного разу щось нове й особливе відкривається у цьому місті, що приваблює науковців та дослідників. Ось і нещодавно вийшла друком ще одна наукова праця «Єврейське кладовище у Галичі» І. Юрченка, М. Носовського

Трохи історії

Впродовж віків Галич населяли представники різних народів. Серед них були й євреї. За документальними свідченнями вони проживали в Галичі з поч. XV ст. Відомо, що польський король Олександр тимчасово звільнив їх від податків у 1506 р.

Зигмунд ІІ Август (1548–1572) полегшив повинності євреїв після пожежі в 1551 р.

У люстрації Галицького староства в 1565 р. записано, що в Галичі «єврейських господарств є 29, які платять чиншу на рік по 30 грош кожний». В документі за 1572 р., зазначається, що 31 будинок в Галичі належав єврейським родинам.

За даними люстрації Галицького староства, в 1767 р. згадується єврейський квартал.

У 1765 р. в Галичі проживало 258 євреїв, у 1870 р. — 839 євреїв (27,9%), у 1900 р. — 1454 євреї (30%).

У ХІХ ст. в Галичі була синагога. В першій пол. ХІХ ст. раввином у Галичі був І. М. Фролес (1784–1854). У кінці ХІХ ст. в Галичі було створено дві сіоністські організації.

У 1907 р. відкрито школу з викладанням на івриті.

В 1921 р. в місті проживали 582 євреї (16,9%), в 1931 р. — 878 євреїв,  у 1939 р. — близько однієї тисячі євреїв.

2 липня 1941 р. Галич був окупований німецькою армією. 14 квітня 1942 р. в Галичі було вбито близько ста євреїв, а понад 500 були відправлені до Станіславова в трудовий табір. 15 квітня 1942 р. - ще 170 євреїв відправили в Станіславів. Багато людей там зустріли смерть.

Влітку 1943 р. в’язні трудового табору були жорстоко розстріляні.

В 1970–80-х рр. у Галичі проживало кілька єврейських сімей.

Згідно Всеукраїнського перепису 2001 р., в Галичі немає постійного єврейського населення.

І залишились мовчазні мацеви, похилені від часу та природних умов зі своїми спогадами...

Старе занедбане єврейське кладовище в Галичі на горі зберігає багато секретів і, напевне, так би і залишились вони забутими та нерозкритими, якби не науковці Іван Юрченко та Михайло Носовський, котрі взялись за детальне дослідження пам’ятників, результатом якого стала книга «Єврейське кладовище у Галичі».

Записи на пам’ятниках вдалося перекласти, дослідити й опублікувати Івану Юрченку та Михайлу Носовському у книзі  «Єврейське кладовище у Галичі. Каталог надмогильних пам’ятників».  Вона дає нам можливість глибше пізнати історію єврейської громади Галича, детальну інформацію про  єврейські родини, для котрих Галич став рідним містом, де вони могли жити, працювати, розвивати культуру, спілкуватися рідною їм мовою, сповідувати релігію дідів, прадідів…

«Це високоякісна наукова праця, робота виконана на високому рівні, який відповідає кращим міжнародним стандартам видання каталогів такого формату. Ця робота впроваджує в український та міжнародний обіг важливу історичну пам’ятку м. Галича. Вивчення єврейських кладовищ України, включаючи Крим, є одним з найбільш насущних завдань як європейських студій, так й українознавства», - зазначив професор Дан Шапіра, Департамент близькосхідних досліджень, керівник Кафедри історії та культури євреїв Східної Європи ім. Шимшона Фельдмана.

Вона демонструє, як може бути інвентаризовано кожне єврейське кладовище в Україні та за її межами. Орієнтована книга на те, щоб пояснити читачеві, котрий не володіє івритом, написи на пам’ятниках. Адже, за словами Івана Юрченка, «нерозуміння породжує у людини відторгнення єврейської спадщини, агресивне ставлення, вандалізм».

Автори вирішили розмістити каталог у всіх бібліотеках України, щоб молоде покоління – студенти, учні, краєзнавці мали можливість ознайомитися з виданням, почали розуміти єврейську культуру, мову, традиції.

У книзі (242 сторінки) розміщена детальна інформація про всі збережені пам’ятники на кладовищі, а саме: фотографії плит, епітафії та їх переклади, реконструкції оздоблення мацев, датовані шрифти, якими виконані епітафії, карти-схеми та інша важлива інформація.

Тираж книги обмежений, оскільки це наукове видання. Однак кожен може долучитися до того, щоб книга була доступна якнайширшому колу читачів, придбавши її, в результаті чого буде можливість безкоштовно розмістити дане видання в бібліотеках України (придбати книгу можна тут). Це буде чудовим вкладом у виховання толерантного та шанобливого ставлення до єврейської спадщини в Україні.

Надія Васильчук

Прочитано 757 раз
Увійдіть, щоб залишити коментар