Шаблоны Joomla 3 тут
Вівторок, 11 серпня 2015 23:24

На землі галицьких караїмів відбулась презентація книги Володимира Шабаровського «Караїми на Волині»

11 серпня 2015 р. в Картинній галереї Національного заповідника «Давній Галич» відбулась презентація книги Володимира Шабаровського «Караїми на Волині». Книга видана у Луцьку 2013 р. ЇЇ Володимир Шабаровський видав власним коштом, наклад видання — всього  170 примірників.

Музей караїмської історії та культури Національного заповідника «Давній Галич» не міг оминути цієї книги, оскільки караїми Волині та Галичини завжди були в тісних стосунках. На сьогоднішній день галицьку караїмську громаду представляє одна людина. Така ж ситуація і у волинських караїмів. Завдяки дослідникам, науковцям-караїмознавцям ситуація буде врятована і їхня історія не зникне, а зафіксується на сторінках книжок. Володимир Шабаровський, як і слід науковцю, перед написанням книги опрацював безліч документів, співставив, проаналізував факти, вивчив караїмську, гебрайську мову. У книзі автор зазначає, що на Волинь частина караїмів переселилась найімовірніше в кін. ХІV ст., в часи князювання Вітовта Кейстутовича. Перша документальна згадка про караїмів на Волині датується серединою ХV ст., а не 1506 р., як про це говориться в більшості праць. Автор вказує, що джерелами існування караїмів були торгівля, ремесла, хліборобська праця, оренда корчем та млинів. Чимало караїмів, особливо в кін. ХІХ пер. пол. ХХ ст., жили з розумової праці. Волинські караїми постійно підтримували контакти зі своїми литовськими, кримськими та галицькими братами. У релігійному відношенні караїми підлягали духовним лідерам у Троках, іноді звертаючись до константинопольських одновірців. Починаючи з ХVII ст., з Волині до Криму емігрувало ряд караїмів, які там стали вченими і зробили внесок у піднесення на високий рівень духовної науки караїмів. Вихідцями з Луцька є такі відомі караїмські вчені, як Авраам Фіркович, Сімха-Ісаак Луцький, Йосиф Соломон бен Мойсей Луцький, Авраам бен Йосиф Луцький, Мордехай бен Йосиф Султанський. Особливого піднесення національно-культурна діяльність караїмів на Волині набула в міжвоєнний період завдяки старанням О.Мардковича, С.Рудковського та інших подвижників. Друга за значенням караїмська громада на Волині була в містечку Деражня, яке під назвою села Деражне нині перебуває в складі Костопільського району Рівненської області. Деражнянська караїмська громада виникла приблизно в 1560 р. У Деражні жили видатні караїмські вчені Йосиф бен Єшуа, Йосиф бен Самуїл га-Машбір. Ученими були їхні нащадки та родичі. Після ІІ світової війни більшість луцьких караїмів, за винятком однієї сім’ї, емігрувала до Польщі. Загалом караїмські громади на Волині являли собою невеликі, але потужні національні та релігійні осередки, що були в пошані серед місцевого населення. У часи Великого князівства Литовського та Речі Посполитої громади Луцька і Деражні мали світове значення.

Участь у презентації взяла і Вероніка Клімова - аспірантка університету ім.А.Міцкевича (Познань, Польща), кафедра азіатських досліджень, яка працює над  темою "Караїмська самоідентифікація в Східній Європі", детально ознайомила присутніх з основними догмами релігії караїмів. Світлана Кукула - дослідник епістолярної спадщини галицького караїма Зараха Зараховича - цікавилася листуванням караїмів Галича з Волинськими караїмами, їхніми генеалогічними джерелами.

Від імені Галицької районної ради Любов Гордійчук відзначила важливість для теперішніх і прийдешніх поколінь книги «Караїми на Волині», подарувала автору в знак поваги книгу «Невідомий Галич». Завідувач Музею караїмської історії та культури Роман Рарик подякував Володимиру Шабаровському за візит і співпрацю.

11 серпня 2015 р. відкрилися ворота стольного Галича для волинських караїмів в особі українця Володимира Шабаровського. Поки живе історія, пам’ять – до тих пір живе народ.

Надія Васильчук
молодший науковий співробітник Музею караїмської історії та культури Національного заповідника «Давній Галич»

Прочитано 1399 раз

Останні новини

750 метрів заборонених знарядь лову вилучено на Бурштинському водосховищі

10 липня 2020 року рибпатрульні Управління Держагенства рибного господарства у Івано-Франківській… Читати далі...

Митрополичі палати у Крилосі – новий розвиток завдяки сучасним технологіям

Національний заповідник "Давній Галич" популяризує та зберігає пам’ятки охорони культурної… Читати далі...

Які документи необхідні для отримання матеріальної допомоги постраждалим від повені

Вчора, 7 липня відбулась онлайн-нарада голови Івано-Франківської ОДА з керівниками РДА, ОТГ і міст… Читати далі...

Вже наступного тижня постраждалі від повені отримають допомогу

2 липня задля ліквідації наслідків стихії природного характеру Кабінет міністрів України ухвалив… Читати далі...
Усі права на авторські матеріали належать сайту Галич давній сучасний.
Будь-яке використання матеріалів сайту можливе лише за умови посилання на сайт Галич давній сучасний, а при передруку в інтернеті –
з активним гіперпосиланням на galych.com.ua.
© 2020 Галич давній сучасний
joomla3x