Интернет-магазин nachodki.ru
П'ятниця, 05 червня 2020 19:36

Музею історії Галича – 60 років

5 червня 1960 року створено Музей історії Галича, який міститься в приміщенні колишніх Митрополичих палат (пам’яка архітектури кінця XVIII- початку ХІХ ст.). До 1994 р. він був філією Івано-Франківського краєзнавчого музею. З 1994 р. став підрозділом Національного заповідника «Давній Галич».

Ідея створення музею належить славетному вченому, археологу, професору Львівського університету Ярославу Пастернаку та митрополиту української греко-католицької церкви Андрею Шептицькому. Останній висловив побажання створити біля фундаментів Успенського собору музей. Археолог Ярослав Пастернак, який 1937 року у каплиці Святого Василія (пам’ятка архітектури XV ст.) зібрав для огляду найцінніші експонати з археологічних розкопок у Крилосі, втілив мрію владики. Таким чином, каплиця Святого Василія стала першим музеєм історії давнього Галича.

Після відкриття музею 1960 р. активізувались археологічні дослідження давнього Галича, які проводили вчені В. Ауліх, Ю. Лукомський, В. Петрик, Б. Томенчук, В. Баран, О. Іоаннисян та інші. За ці роки археологами проведені дослідження фундаментів церков, оборонних валів, Галичиної могили, Золотого Току.

Під час наукових досліджень на території давнього міста виявлено сліди давніх культур: культури лінійно-стрічкової кераміки (кін. VIII тис. до н.е.); трипільської культури (IV - III тис. до н.е.); культури шнурової кераміки (кінець ІІІ – поч. ІІ тис. до н.е.); комарівської культури (XV – XIII ст. до н.е.) тощо. Знайдено знаряддя праці доби бронзи, міді, заліза. Всі ці знахідки широко представлені в експозиції Музею.

Чільне місце в експозиції посідає давньоруська зброя та знаряддя праці: бойові сокири, наконечники стріл, списів, мечі, шабля, кінські стремена, ножиці, ключі, серпи, коси, ножі.

Історико-культурна спадщина давньоруського міста, архітектурні та археологічні знахідки минулого, які представлені в експозиціях Музею, засвідчують, що свого часу Галич був одним з наймогутніших державних та релігійних центрів Русі. Колись це було одне з найбільших міст Європи, територія якого простягалась на 8,5 кілометра з півночі на південь і на 11 кілометрів із заходу на схід. Територія міста за своєю площею значно перевищувала такі міста стародавнього світу, як Вавилон, Рим, Константинополь.

На другому поверсі Музею розташована експозиція історії релігії і церкви в Галичині. Тут знаходиться багато церковних речей: фрагмент хреста з ініціалами першого єпископа Галича ХІІ ст. Косми, священичий одяг, молитослови, речі владик Софрона Мудрого та Софрона Дмитерка, жезл митрополита Андрея Шептицького, Євангеліє Львівського Ставропігійського братства 1670 р.

До Музею належать такі об’єкти: Галичина могила (Х ст.), Оборонні вали (ХІ – ХІІІ ст.), фундаменти Успенського собору (ХІІ ст.), каплиця Святого Василія (XV ст.), Успенська церква (XVI ст.), Золотий Тік, Княжа криниця, Францішкові джерела, базарна площа тощо.

За останні роки вдалося чимало зробити в плані покращення матеріально-технічної бази Музею та благоустрою території. Проведено реконструкцію території Княжої Криниці, здійснено благоустрій території Галичиної могили та відкриття експозиції. У 2019 році за кошти державного бюджету виконано капітальний ремонт Митрополичих палат та благоустрій прилеглої території. Обласна рада виділила кошти на закупівлю нових вітрин і обладнання. Відреставрований Музей і новостворену експозицію 4 грудня 2019 р. урочисто освятив Митрополит Кир Володимир Війтишин.

Шановні галичани та гості міста! Обов’язково відвідайте Крилоську гору – це святе місце, де колись знаходилась столиця Галицького князівства та Галицько-Волинської держави, де панує особлива духовна аура. Тільки той народ, який знає свою історію, заслуговує на гідне майбутнє.

Вітаємо із 60-літтям від дня відкриття першої експозиції в Музеї історії Галича. За роки свого існування Музей став не тільки просвітницьким центром Галичини, але й цілої України. Глибока шана всім працівникам за вагомий внесок в дослідженні, популяризації та збереженні культурної спадщини. Міцного всім здоров’я, добра, подальшої праці на ниві збереження історичної пам’яті українського народу.

Джерело: НЗ "Давній Галич", Тарас Зіньковський

Прочитано 749 раз

Останні новини

В місті Галич трапилась ДТП

На автошляху Н-09 в місті Галич трапилася дорожня пригода  Читати далі...
Усі права на авторські матеріали належать сайту Галич давній сучасний.
Будь-яке використання матеріалів сайту можливе лише за умови посилання на сайт Галич давній сучасний, а при передруку в інтернеті –
з активним гіперпосиланням на galych.com.ua.
© 2020 Галич давній сучасний
joomla3x