Субота, 31 жовтня 2020 20:41

Пам’ятний знак на місці кенаси караїмів у Галичі отримав основні елементи оздоблення

Майже рік тому, в листопаді 2019 р. у м. Галичі, по вул. Караїмська, 21 - де впродовж століть знаходився храм караїмів, було встановлено основу та колону - пам’ятний знак. Його було виготовлено з піщаника. Поруч знака висаджено зелені насадження – деревця туй.

Весною 2020 р. знак було увінчано архітектурним елементом, за зразком того, який був розміщений на фасаді історичної будівлі громади караїмів.

З часу основних робіт минув рік, і тепер – в останній декаді жовтня 2020 р., композицію доповнено символікою, праобразом якої стали символи, які використовувалися караїмами в духовному житті.

У центральній частині пам’ятного знаку вмонтовано пам’ятний напис (у формі розгорнутого сувою Тори) зі згадкою про руйнацію сакральної споруди у 1986 р.

Деталь виконана з металу, пофарбованого у чорний колір; напис виконано способом прорізання. Сам текст виконаний караїмською мовою (кириличний варіант алфавіту). У верхній частині сувою розташована зірка Давида (як символ юдаїзму).

У нижній частині вмонтовано менору (семисвічник), як один з найдавніших і найпоширеніших релігійних атрибутів.

Дані роботи здійснено комунальним підприємством "Капітальне будівництво" (м. Галич, директор Василь Крук) за фінансової підтримки Галицької міської ради (голова Орест Трачик).

Таким чином, Галич отримав ще одне ознаковане місце – безперечно, цей об’єкт буде цікавий, як місцевим мешканцям, так і туристам. Історія громади караїмів Галича (яка за однією з версій, прибула до міста в ХІІІІ ст.), тепер візуалізована не тільки в збереженій житловій забудові та експозиції «Музею караїмської історії та культури», а й в пам’ятному знаку на місці їхньої сакральної споруди.

Разом з тим, вартувало б у подальшому встановити таблицю з ідентичним написом українською мовою та провести благоустрій прилеглої території.

Довідково. Попередньо на місці, де знаходилася кенаса караїмів було здійснено первинний благоустрій. Територію вимощено бруківкою, встановлено 4 паркові лавки та дитячу пісочницю.

Встановлення пам’ятного знаку на місці караїмської кенаси має довголітню підготовчу історію. Раніше було підготовано ряд архітектурних проектів; питання неодноразово обговорювалося на міському, районному та обласному рівнях.

Андрій Чемеринський, Почесний краєзнавець України

Джерело: Часопис "Галич"

Прочитано 432 раз

Усі права на авторські матеріали належать сайту Галич давній сучасний.
Будь-яке використання матеріалів сайту можливе лише за умови посилання на сайт Галич давній сучасний, а при передруку в інтернеті –
з активним гіперпосиланням на galych.com.ua.
© 2020 Галич давній сучасний
joomla3x