П'ятниця, 30 березня 2018 17:33

Золовідвал № 3 або чергова спроба знайти правду

Підняття питання негативного впливу на довкілля Бурштинською ТЕС ініціативною групою «Об’єднання «вдячних» ДТЕК», після випадання чорного снігу на території Галицького району, спровокувало повернення до розгляду ще однієї проблеми – непомірне нарощення додаткових шарів золи, котре не «влізає» вже у жодні санітарні норми. Тому ми окремо зупинятимемося і на проблемі золовідвалу.

Отож все з початку

Ця історія почалася далекого 1969 року, коли розпочалося будівництво золовідвалу №3. Що цікаво, на картосхемі, яка додається до проекту, ми бачимо розташування самого золовідвалу в межах відповідних урочищ, але не бачимо ніяких санітарних зон обабіч. Хоча саме навколо питання санітарної зони і тривають зараз гострі суперечки. Вся справа в тому, що плануючи даний золовідвал ніхто не міг і в страшному сні бачити, що він за своїми масштабами перетвориться на будівництво чергової піраміди заввишки в кількадесят метрів.

Уже в ті далекі часи під золовідвалом повинні були опинитися кілька будинків, які знаходилися біля дороги, а тому декілька людей навіть отримали від станції відшкодування для будівництва приватних будинків.

Щось пішло не так

Після завершення спорудження першої черги золовідвалу, який мав підвищуватися над дорогою лише на 40 см, золовідвал повинен був пройти процедуру рекультивації - засипання шаром родючого ґрунту, і знову повернутися в сільськогосподарське використання, але щось пішло не так. Напевне вже у той час нової земельної ділянки для будівництва 4 золовідвалу знайти не змогли і вирішили просто нарощувати існуючий.

За кілька років, а саме 1977 року, з’явився державний акт, виданий на той час ще виконавчим комітетом Галицької районної ради депутатів трудящих, про надання в безстрокове користування Бурштинській ДРЕС земельної ділянки у розмірі 34,8 га для будівництва шлаковідвалу №3, тобто просто почався процес нарощування. Вже тоді мало б вперше постати питання появи санітарної зони довкола золовідвалу, адже в межах 300 метрів довкола ніяких жилих будівель знаходитися не мало.

Чим вище вал, тим цікавіше

Вже у 2006 році з’являється новий проект «Львівтеплоелектропроект» про чергове нарощування уже 8 ярусу греблі золовідвалу, причому даний проект пройшов комплексну держекспертизу №74.84.0-426 від 17.03.2006 р., з експертними висновками від УПНПД ГУМНС в Івано-Франківській області, Державного управління екології та природних ресурсів в Івано-Франківській області та Івано-Франківської обласної санітарно-епідеміологічної станції. Куди дивилися експерти, важко сказати, адже найближчі приватні будинки в с. Слобідка Більшівецька розташовані в межах тієї ж санітарної зони.

Напевне розуміючи, що все це може вилізти боком, керівництво уже ВАТ «Західенерго» ще того ж таки 2006 року спробувало отримати нову земельну ділянку для будівництва золовідвалу №4, при цьому наплювавши на будь-які рішення Демешківської сільської ради, які не погоджували питання передачі в оренду землі. Для цього навіть було зініційовано судовий позов в Господарський суд Івано-Франківської області, за яким, посилаючись на позитивний висновок державної експертизи обласного управління земельних ресурсів Держкомзему України по проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки ВАТ «Західенерго», для будівництва золовідвалу вимагалося  вважати наданим. Визнати матеріали проекту щодо відведення земельної ділянки площею 56,0545 га ВАТ «Західенерго» для будівництва золовідвалу - достатнім для винесення сільською радою позитивного рішення. Але під час розгляду справи по суті почали випливати настільки «крикучі» факти порушень і підробки документів різних інстанцій, що суд дійшов висновку, що відповідачем правомірно не здійснено погодження проекту і за наведених обставин, суд не вбачає правових підстав для задоволення позову.

Перші ініціативні групи

Протягом 2006-2008 років надзвичайно активно діяла ініціативна група жителів с. Слобідка Більшівецька, яка піднімала питання екологічної безпеки і наслідків експлуатації золовідвалу №3. Була навіть скликана нарада в тогочасного голови районної державної адміністрації В. Крука, наслідками якої стали завдання:

- підготувати інформацію про рівень захворюваності населення в с. Слобідка Більшівецька;

- зробити аналізи води в колодязях прилеглих сіл;

- надати роз’яснення що таке санітарна захисна зона золовідвалу  і чи можливе проживання в ній;

- Бурштинській ТЕС підготувати письмову відповідь згідно звернення ініціативної групи жителів с. Слобідка Більшівецька.

Усі наступні наради зобов’язували Бурштинську ТЕС змінювати ситуацію шляхом розробки комплексної програми по використанню золи та мінімізувати шкоду, яку вони завдають, нарощуючи все нову й нову греблю золовідвалу.

Де ми сьогодні?

Щодо золовідвалу, то представники підприємства обіцяють, що наразі завершують насипання останнього шару золи і нарешті проводитимуть довгоочікувану рекультивацію. Активісти ж у свою чергу пропонують залучати науковців і шукати способи переробки золи.

Станом на сьогодні ми маємо уже 2018 рік і чергова нарада при теперішньому першому заступнику голови адміністрації С. Канюки винесла фактично ті ж пропозиції і стосовно моніторингу динаміки захворювань і стосовно інформування населення району ДТЕК «Бурштинська ТЕС» про викиди і багато інших хороших пропозицій, які мали б покращити екологічну ситуацію в районі. Але, враховуючи усі попередні комісії і фактично нульову результативність відповідної реакції ВАТ «Західенерго», приходиш до розуміння, що дане питання слід піднімати на рівні відповідного міністерства, паралельно ініціюючи відповідні судові позови проти компанії і лише таким шляхом нам вдасться змінити ставлення керівництва БуТЕС до цієї ситуації.

Вже на сьогодні ініціативною групою «Об’єднання «вдячних» ДТЕК» було розіслано декілька звернень та інформаційних запитів до Галицької ЦРЛ, Івано-Франківського управління екології та природних ресурсів, а також безпосередньо до Міністерства екології та природних ресурсів України.

Перші відповіді надійшли вже з Галицької ЦРЛ, про інформацію з них ви дізнаєтесь в наступному матеріалі, вони шокують.

Далі буде!

В. Возняк

Прочитано 1169 раз
Увійдіть, щоб залишити коментар