Бесплатные шаблоны Joomla
Вівторок, 25 лютого 2020 18:32

Що збереже статус "місто" Галичу?

Реформа децентралізації може з тріском поставити крапку на існуванні Галича, але звідки ж ростуть ноги?..

Процесами впровадження децентралізації за логікою мали б займатися люди, котрі очолюють район та місто. І, з першого погляду, здавалося, що відповідні процеси відбуваються у вірному напрямку і все під контролем. Врешті-решт, ідучи на посаду голови Галицької районної ради пан Павло Андрусяк привселюдно декларував, що всі свої сили покладе на збереження великого Галича і зробить усе можливе задля його процвітання. Подумати навіть було важко, що через 4,5 роки головування районом Галич опиниться в патовій ситуації, коли махати кулаками вже пізнувато.

Відбулося ж наступне. Більшівці від'єдналися перші і почали жити своїм життям у Більшівцівській ОТГ. Решта очільників населених пунктів району вирішила дочекатися завершення каденції і поділитися ще на дві ОТГ - Бурштинську та Галицьку. Все ніби виглядало природньо та, найголовніше, економічно обгрунтовано. Але в районі почалися підводні течії з утворенням Дубівецької ОТГ. Протягом кількох років завдяки її лобістам вона то виникала у перспективному плані, то зникала. І, здавалося, що здоровий глузд все-таки має перемогти тіньові ігри, що, власне, гарантували губернатори, підкреслюючи свої слова звичними нам гучними промовами про величний Галич. Насправді ж, складається відчуття, що ніхто його зберігати не збирався, а, основне, не планували цього робити очільники району. Відтак, лобі Дубівецької ОТГ перемогло здоровий глузд, економіку, історію та щось більше, ніж ми усі з вами, воно перемогло Галич. 

Та на цьому сюрпризи не закінчилися. Як виявилося у грудні минулого року, що такі села як Бовшів та Задністрянськ потрапляють не до Галцикьої ОТГ, а до Бурштинської. Через що суттєво зменшується кількість населення ОТГ і в результаті втримати статус "місто" Галичу буде неабияк важко.

Спробувати вплинути на ситуацію було вирішено утвореною ініціативною групою з депутатів різних рівнів, громадських активістів, мера Галича та сільських голів. Але в ОДА, не дивлячись на те, що не всі сільські ради з майбутньої Дубівецької ОТГ дали згоди на добровільне об'єднання, їх все одно туди записали. Наразі "нагорі" розводять руками і кажуть, що змінити нічого вже неможливо. 

Але  депутати Галицької міської ради здаватися не планують. Відтак, терміново звернулися до Галицької районної ради з листом якомога швидко зреагувати на ситуацію та "дзвонити в усі дзвони". 

Та, щоб щось змінювати, потрібна політична воля, якої, на жаль, не вистачає в районній раді. Це добре проглядається і по ситуації з лікарнею, а тепер і з відстоюванням великої Галицької ОТГ.

Повний текст звернення депутатів Галицької міської ради до Галицької районної ради:

"Місто Галич з більш як тисячолітньою історією. Це – колишній центр Галицько-Волинського князівства. Це місто – яке дало назву цілому регіону – «Галичина». Це місто, яке отримало Магдебурзьке право понад 650 років тому. Це повітове місто, до якого на початку XVI ст. входило 247 населених пунктів. Для розбудови історичного міста Галича, просимо сприяти створенню великої Галицької громади з центром у м. Галичі.

У 2015 році Галицькою міською радою ініційовано процес утворення Галицької ОТГ з центром у м. Галичі із входженням до Галицької ОТГ сіл району. Так, рішенням Галицької міської ради №39 від 30.04.2015р. «Про добровільне об’єднання територіальних громад» було розпочато процес утворення Галицької ОТГ з центром у м. Галичі та надіслано для розгляду пропозицію про створення Галицької ОТГ з центром в м. Галичі до 21 сільської ради (38 сіл).

Рішення про відмову входити в Галицьку ОТГ надали громади 4 сіл, а саме: с. Дубівці Дубовецької сільської ради, с. Деліїв Деліївської сільської ради, с. Лани Ланівської сільської ради, с. Водники Маріямпільської сільської ради.

Згоду на об’єднання в Галицьку ОТГ надали 21 сільська рада (37сіл), копії рішень та копії протоколів зборів громадян є в наявності, в т.ч. ті що зараз включені в Дубівецьку ОТГ: с. Тустань, с. Медуха, с. Межигірці, с. Кінчаки, с. Озерце, с. Кремидів, с. Садки, с. Маріямпіль, с. Тумир.

Крім того, до рішення Тустанської сільської ради, було зібрано 551 підпис жителів с. Тустань за входження в Галицьку ОТГ.

У 2016 році за підтримки компанії ДТЕК в рамках програми соціального партнерства Громадським Центром "Ділові ініціативи" та Агенцією місцевого економічного розвитку м. Бурштина було розроблено концепцію стратегії розвитку громад Галицького району. В даній концепції визначено три потенційні ОТГ на території району: Галицька ОТГ, Бурштинська ОТГ та Більшівцівська ОТГ.

На даний час в Перспективному плані формування територій громад Івано-Франківської області, із змінами затвердженими КМУ 12.02.2020р., Галицька ОТГ має населення 20,2 тис. осіб (15 сільських рад), в т. ч. с. Межигірці (з населенням 541 особа) входить в Галицьку ОТГ. Однак, в рішенні сесії Івано-Франківської обласної ради від 20.12.2019р. № 1335-33/2019 «Про інформацію щодо перспективного плану формування територій громад області» с. Межигірці вже є у складі Дубовецької ОТГ. Таким чином чисельність Галицької ОТГ зменшується до 19,7 тис. осіб та втрачає статус міста, відповідно до п.3 ст.10 законопроекту №2804 від 24.01.2020р. «Про засади адміністративно-територіального устрою України»: місто є населеним пунктом з переважно компактною забудовою, загальною чисельністю населення не менше ніж 20 тисяч жителів, на території якого розташовані промислові і переробні підприємства, підприємства комунального господарства, житловий фонд, має розвинуту соціальну, комунальну і транспортну інфраструктуру.

Щороку, протягом 2016-2019 років, Галицькою міською радою приймались рішення та звернення до сільських рад району щодо створення ОТГ. У відповідь сільськими радами приймались рішення про готовність увійти у Галицьку ОТГ при проведенні чергових місцевих виборів у 2020 році.

Так, в кінці 2019 року, за ініціативи Галицької міської ради, сільськими радами району були прийняті рішення про надання згоди на добровільне об’єднання територіальних громад з центром в м. Галичі в 2020 році. Зокрема, Бовшівською та Задністрянською сільськими радами 01.12.2019р. та 06.12.2019р. були прийняті рішення про надання згоди на добровільне об’єднання територіальних громад с. Бовшів та с. Задністрянське в Галицьку ОТГ. Однак дані села включені в Бурштинську ОТГ.

Відповідно до Закону України від 5 грудня 2019 року № 348-IX «Про внесення змін до Закону України “Про добровільне об’єднання територіальних громад” щодо спрощення процедури затвердження перспективних планів формування територій громад Автономної Республіки Крим, областей» Перспективний план формування територій громад області затверджується Кабінетом Міністрів України за поданням відповідної обласної державної адміністрації.

Виходячи з вищенаведеного просимо Вас прийняти Звернення до сесії обласної ради, яка відбудеться 21.02.2020р., та Івано-Франківської ОДА з ініціативою: скликати робочу групу при ОДА із залученням представників місцевих рад та громадськості Галицької громади, для уточнення перспективного плану формування територій громад Івано-Франківської області і створити самодостатню громаду з центром в історичному місті, де є наявна інфраструктура та відповідні кадри, включивши всі села Галицького району, які надали згоду на входження в Галицьку громаду і де є наявна інфраструктура, відповідні кадри Саме Галич відповідає всім критеріям створення спроможної Галицької громади та подальшого розвитку Галича, відродження його духовності та культури.

Депутати Галицької міської ради"

Прочитано 911 раз

Усі права на авторські матеріали належать сайту Галич давній сучасний.
Будь-яке використання матеріалів сайту можливе лише за умови посилання на сайт Галич давній сучасний, а при передруку в інтернеті –
з активним гіперпосиланням на galych.com.ua.
© 2020 Галич давній сучасний
joomla3x