Неділя, 15 квітня 2018 00:01

На лінії вогню виживає червонокнижний рябчик у Галичі

Рябчик шаховий або по народному збанок щороку навесні зіштовхується з потужною нищівною силою людини.

Специфічне забарвлення пелюсток, на яких темно-пурпурові цятки чергуються з білими у строгому порядку, нагадують шахівну дошку. Дана природою геометрія – як іронія долі - дика квітка грає свою останню партію з людиною розумною. На жаль, неймовірної краси рослина безпомічно схиляє голову перед противником і програє.

Нещодавно ми зіштовхнулися з картиною, коли пурпуровий втомлено і спокійно вітається з гостями і просить обдумувати кожен свій крок. Подекуди рябчик сонно дихає на островах життя після пережитого бою (місця, які не встиг захопити вогонь), неначе йому відомо, що це ще не кінець, немов він бачить уві сні, навіяному степовим вітром, полум’яні руки. Квітка здригається від кожного нашого кроку: «Я тут! Я квітну! Я живу!», - лунає звідусіль...

Росте рябчик шаховий в Галичі на території площею понад 9 га. Періодично весною та восени на цих територіях відбуваються пожежі, на жаль переважно через підпали та людську недбалість. Як виявилося, вогонь не завжди є таким нищівним для рослин, усе залежить від періоду. Цього року, на жаль, пожежа трапилася в час, коли рослини уже розквітнули, а тому згоріло саме насіння.

Більшість галичан, мабуть, пам’ятають роки, коли ранньою весною рябчик вкривав поле густим килимом. Цьогоріч ж поле виглядало як після війни - поміж погорілої трави де-не-де похитувались одинокі пурпурові голівки.

Змінити ситуацію можна і доволі нескладним шляхом. Розпочати варто з більш широкого інформування громадян про те, що на даній території ростуть червонокнижники. Як виявилося, рябчик шаховий – це не єдина рослина, котра захищена законом, і росте на тій території. Варто також звернутися до Галицького національного природничого парку з тим, щоб були надані владі рекомендації по догляду за даною територією з метою збереження рослин і, власне, впровадити їх у життя.

До прикладу, незважаючи на широке розповсюдження, збанок знаходиться під загрозою зникнення майже по всій Європі. Охоронні заходи щодо цього виду запроваджені у Швеції, Польщі, Англії, Росії, Нідерландах, Франції, Німеччині, Австрії. В цих країнах заборонено змінювати екотопи, викопувати цибулини, збирати квіти. Для того, щоб привернути увагу суспільства до проблем охорони квітки, в Німеччині її оголошували «Рослиною року» в 1993 році. В Україні вид охороняється в Національному природному парку «Синевир» та на території пам'ятки природи «Білка».

А поки готуються звернення, адміни ГДС звертаються і до галичан допомогти рябчику шаховому перемогти партію і закріпити його право на життя без стресів та загроз на винищення.

Прочитано 12932 раз

Блоги

Усі права на авторські матеріали належать сайту Галич давній сучасний.
Будь-яке використання матеріалів сайту можливе лише за умови посилання на сайт Галич давній сучасний, а при передруку в інтернеті –
з активним гіперпосиланням на galych.com.ua.
© 2020 Галич давній сучасний
joomla3x