Патріот

Запрошуємо усіх любителів писати, ділитись своїми враженнями, думками, новинами, цікавою інформацією

  • Головна
    Головна Тут ви можете знайти усі публікації блогу на сайті.
  • Категорії
    Категорії Перелік категорій цього блогу.
  • Теги
    Теги Перелік тегів, котрі були використані у блозі.
  • Блогери
    Блогери Пошук вашого улюбленого блогера з цього сайту.
  • Спільні блоги
    Спільні блоги Знайдіть свої улюблені блоги.
  • Увійти
    Увійти Форма входу

Козацька символіка, як відображення української національної ідеї

Додано у в Різне
  • Розмір шрифту: Більше Менше
  • Переглядів: 10272
  • 0 коментарів
  • Підписатися на цей запис

Сьогодні в Україні намагаються відродити козацтво, ретельно вивчають життя козаків, їх звичаї, традиції, створюють сучасні козацькі загони. Справді, часи козацтва — частина героїчного минулого українського народу.

Козаки були своєрідними «лицарями» своєї доби, і як усі лицарі, повинні були мати власну символіку. Вони мусили виробити систему відповідних зовнішніх ознак, створити, або запозичити символи своєї козацької держави. Адже символіка – один з основних елементів становлення державності.

Кожен козак, що займав певну посаду на Січі отримував своєрідну відзнаку, – річ, предмет, по якому всі могли зрозуміти ким він є і за що відповідає, такі відзнаки називались клейнодами, їх можна порівняти з державними символами України – гербом, прапором і гімном.

b2ap3_thumbnail_1.jpg

Головним символом, звичайно був прапор. Це була тканина з зображенням козацького човна – чайки, ангелів-охоронців, Божої матері, перехрещених шабель, мушкетів, або козака у спорядженні. Такий прапор мав назву хоругва або корогва. На Січі була спеціальна уповноважена людина, яка на полі бою тримала прапор, її обирали козаки на січовій раді, з найбільш шанованих членів коша. Ця людина називалася хорунжий.

b2ap3_thumbnail_2.jpg

Найважливішу ознаку влади кошового отамана становила булава - палиця з горіхової деревини завдовжки 50-70 см зі срібною чи визолоченою кулею в кінці. Булава розкішно оздоблювалася, здебільшого смарагдами і перлами. Вона завжди була на видному місці; під час переговорів - у руках гетьмана, а під час виборів - на столі.

b2ap3_thumbnail_3.png

Важливим атрибутом влади був бунчук - древко завдовжки 2-2,5 м, верхівку якого прикрашали кулька-маковиця, від якої донизу звисали пасма кінського волосся й червоні мотузки. Бунчук козакам вперше офіційно надав польський король Стефан Баторіє у 1578 році, як знак звитяги.

b2ap3_thumbnail_4.jpg

Символом влади судді була військова печатка. Нею утверджувалися всі офіційні документи Війська Запорізького, видані кошем універсали, маніфести, привілеї, дипломатичне листування. Символом влади військового писаря був срібний каламар, відзнакою довбиша - литаври. Існувало правило, що без ударів довбиша в литаври не можна було скликати Січову раду.

b2ap3_thumbnail_5.jpg

Важливе місце в системі козацької символіки займали герби. Серед них виділяються герби Війська Запорізького, а також особисті герби гетьманів і козацької старшини, а також міські герби. Усі козацькі клейноди зберігались в січовій Покровській церкві, й носилися тільки за наказом кошового отамана.

b2ap3_thumbnail_6.jpg

Козацька доба – найвеличніша сторінка історії України. Символи цієї епохи є відображенням нашої національної ідеї, незламного духу і любові до волі. Культура нашої держави заснована на елементах козацького устрою. Неможливо уявити Україну без козаків,так само як козаків без прикметника «українські».

 

Джерела: http://getmanat.org/simvoli-kozatstva-chi-znayete-vi-vse/

https://gazeta.ua/blog/39868/kozacka-simvolika

0

Коментарі

  • Коментарів немає. Залиште першим свій коментар

Залиште свій коментар

Гість Середа, 01 травня 2024

Усі права на авторські матеріали належать сайту Галич давній сучасний.
Будь-яке використання матеріалів сайту можливе лише за умови посилання на сайт Галич давній сучасний, а при передруку в інтернеті –
з активним гіперпосиланням на galych.com.ua.
© 2020 Галич давній сучасний
joomla3x